Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Zmiany w podatkach: 35 projektów nowelizacji ustaw


Wiadomości | Księgowość 2008-08-01 14:40:51

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Aż 35 projektów nowelizacji ustaw, nad którymi pracowała komisja "Przyjazne Państwo" dotyczy zagadnień podatkowych. Wiceszef komisji Mirosław Sekuła podkreśla, że to właśnie podatki są największą bolączką zarówno obywateli, jak i firm.

Jak donosi „Gazeta Prawna”, komisja skierowała do laski marszałkowskiej 55 projektów nowelizacji ustaw. 35 z nich zakłada modyfikacje w przepisach podatkowych, które obejmują tak podatki dochodowe (PIT, CIT, ryczałt), jak i VAT, akcyzę oraz podatek od spadków i darowizn. Proponowane zmiany dotykają również Ordynację podatkową, ustawę o kontroli skarbowej, ustawę o opłacie skarbowej i ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Mirosława Sekuły, poziom skomplikowania polskich przepisów podatkowych jest zbyt duży, a ich ciągłe zmiany niewątpliwie niczego nie ułatwiają. Najwięcej problemów sprawia zdecydowanie VAT, gdzie, oprócz skomplikowanej ustawy, znajduje zastosowanie jeszcze szereg rozporządzeń. Jedna z kontroli NIK w zakresie stosowania tego podatku wykazała, że w ciągu siedmiu miesięcy stan prawny ulegał zmianie aż trzynaście razy. Niemniej konieczne są zmiany w procedurach podatkowych, o których mówi Ordynacja podatkowa.

Wśród najbardziej istotnych zmian zaproponowanych przez komisję znalazło się m.in. wydłużenie okresu rozliczeniowego w VAT, a także ułatwienia dla firm odnośnie obowiązku zapłaty zaliczek podatkowych za grudzień.

Komisja nie zdecydowała się na przeprowadzenie kompleksowych nowelizacji ustaw. Zastąpiono je szeregiem projektów, które mają za zadanie zażegnać poszczególne problemy. Jak wyjaśnił dziennikowi poseł Sekuła, zastanawiano się nad dużymi nowelizacjami, ale ostatecznie z nich zrezygnowano, gdyż oprócz propozycji niebudzących kontrowersji zawierałyby również zmiany, które mogłyby nie zyskać poparcia administracji.

Prace komisji nie ustają. Obecnie posłowie zajmują się kolejnymi przekształceniami ustaw podatkowych. Zmiany w podatku CIT będą dotyczyć leasingu, rozwiązania w VAT mają uregulować zagadnienia związane z fakturami. Analogiczne modyfikacje w PIT i CIT obejmą tzw. sprzedaż premiowaną.

Działalność komisji „Przyjazne Państwo” bardzo pozytywnie ocenia przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski, który nie wyklucza poszerzenia jej składu, aby prowadzone prace nabrały jeszcze większego tempa. Równie pochlebną opinią cieszą się działania przewodniczącego komisji Janusza Palikota. Jak podkreśla szef klubu PO, można mieć osobiste zastrzeżenia do posła Palikota, ale nie do jego pracy w komisji.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: procedura gazeta rozwiązania komisja zaliczka czynności problem nowelizacja projekty przepisy działania kontrola faktura działalność firma praca podatek ustawa polski vat
Źródło: egospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE