Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Stopy bez zmian


Wiadomości | Księgowość 2008-07-31 08:07:25

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Na zakończonym wczoraj posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła nie zmieniać stóp procentowych. Rada nie wyklucza, że obniżanie inflacji będzie wymagało dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej.

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - stopę referencyjną w wysokości 6 procent w skali rocznej, stopę lombardową w wysokości 7,5 proc. w skali rocznej, stopę depozytowa 4,50 proc. w skali rocznej, stopę redyskonta weksli w wysokości 6,25 procent w skali rocznej.

Według RPP gospodarka Polski znajduje się nadal w okresie wzrostu obejmującego większość jej sektorów. Dane, które napłynęły w ostatnim okresie potwierdzają jednak wcześniejsze sygnały, że tempo wzrostu gospodarczego stopniowo się obniża. Jednocześnie informacje o sytuacji na rynku pracy wskazują na utrzymanie się wysokiej dynamiki wynagrodzeń oraz kształtowanie się niekorzystnej relacji między wzrostem wynagrodzeń i wydajności pracy.

W czerwcu roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w Polsce zwiększyło się do 4,6 procent, pozostając powyżej celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. Wzrost inflacji wynikał przede wszystkim z podwyższenia rocznej dynamiki cen żywności, transportu (co związane było z wysoką dynamiką cen paliw) oraz niektórych usług.

W ocenie Rady, w najbliższych kwartałach prawdopodobne jest utrzymanie się presji na wzrost wynagrodzeń, jednak obniżające się stopniowo tempo wzrostu gospodarczego powinno łagodzić presję płacową, a w konsekwencji także presję inflacyjną. Podwyższona inflacja w nadchodzących kwartałach będzie wynikała w dużej części ze wzrostu cen regulowanych, a także z obserwowanego w gospodarce światowej i oddziałującego na polski rynek wzrostu cen żywności i paliw.

Rada nie wyklucza, że obniżanie inflacji będzie wymagało dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej. Jednocześnie ze względu na uporczywość szoków obserwowanych na rynkach żywności i surowców okres powrotu inflacji do celu może ulec pewnemu wydłużeniu. Wobec utrzymującej się niepewności co do perspektyw wzrostu gospodarki
światowej, a w konsekwencji gospodarki polskiej Rada uznała, że pełniejsza ocena perspektyw inflacji będzie możliwa po analizie danych napływających w nadchodzącym okresie.

Tagi: analiza transport wysoki polityk polityka ocena dane cena wzrost praca polski informacja polska cel rynek gospodarka
Źródło: polska.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE