Kalendarz wydarzeń
Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

PIT-11 w trakcie roku będzie nieobowiązkowy


Wiadomości | Księgowość 2008-07-25 10:01:40

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Jeżeli w trakcie roku ustanie obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy, płatnik ma obowiązek sporządzić informację PIT-11 w terminie do dnia 15. miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka. Tak wynika z obecnego brzmienia przepisów ustawy o podatkach od osób fizycznych.

Przygotowana przez Ministerstwo Finansów nowelizacja ustawy przewiduje likwidację tego obowiązku. Z uzasadnienia do resortowego projektu wynika, że z wnioskiem o wprowadzenie tej zmiany wystąpiły agencje pracy tymczasowej. Podmioty te w trakcie roku zatrudniają kilka razy te same osoby fizyczne i po ustaniu każdej umowy o pracę są obecnie zobowiązane do wystawienia takiej informacji. Przygotowana przez resort zmiana ułatwi życie wszystkim płatnikom.

W projekcie znalazł się jednak zapis, który daje płatnikowi możliwość sporządzenia informacji PIT-11 w trakcie roku. Jeżeli podatnik, u którego obowiązek poboru zaliczek ustał w trakcie roku, złoży płatnikowi pisemny wniosek o wystawienie takiej informacji, płatnik w terminie 14 dni od złożenia tego wniosku będzie zobowiązany ją sporządzić. Następnie przekaże ją podatnikowi oraz naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

Projekt nowelizacji rozszerza także zakres danych jakie powinna zawierać informacja PIT-11. Chodzi tu o wykazywanie przez płatników w PIT-11 dochodów zwolnionych od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych. Zamieszczenie takich informacji niewątpliwie ułatwi podatnikom roczne rozliczenie podatku.

Tagi: umowy resort zaliczka życie nowelizacja finanse dane ministerstwo przepisy agencja praca rok projekt podatek ustawa informacja osoba umowa podatnik termin wniosek
Źródło: gazetapodatkowa.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE