Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Miliardy euro na rozwój MSP


Wiadomości | Dotacje 2008-07-23 09:37:09

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Bagatela 27 mld euro przeznaczy do końca 2013 roku Unia Europejska na rozwój sektora MSP. W kolejce po unijną kasę już ustawiają się regiony z Europy, które chciałyby zainwestować te pieniądze w rozwój małych firm. Do sięgnięcia po te pieniądze zachęca polska komisarz ds. polityki regionalnej – Danuta Hübner.

Polska komisarz - Danuta Hübner - odpowiedzialna w KE za sprawy związane z polityką regionalną - wzywa europejskie regiony do inwestowania w sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Środki na ten cel będzie można pozyskać z programów przewidzianych w ramach polityki spójności – dodaje pani komisarz. Programy operacyjne realizowane w ramach polityki spójności, z udziałem m.in. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności, są jednym z najważniejszych instrumentów polityki gospodarczej Unii.

To one w dużej mierze przyczyniają się do powstawania nowych miejsc pracy i dają zatrudnienie obywatelom Unii, którzy często pochodzą z odległych jej zakątków. Z ostatnich informacji – jakie przekazała z Brukseli Danuta Hübner – wynika, że Unia przekaże dalsze środki na tworzenie nowych przedsiębiorstw, w tym szczególnie małych i średnich, oraz promowanie zatrudnienia. Łącznie ma być to kwota około 27 mld euro, która będzie wydatkowana w ramach realizacji polityki spójności na okres programowania 2007 – 2013.

Nie jest bynajmniej przypadkiem, że tego typu wsparcie kierowane jest właśnie do sektora MSP. Odgrywa on bowiem kluczową rolę w rozwoju regionów i jest ich swoistego rodzaju „motorem napędowym”. Ponadto, małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią 99 proc. wszystkich przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie UE. Zdaniem Hübner to polityka spójności - oraz środki które są przekazywane na jej realizację - przyczyniają się do większego dobrobytu i intensywniejszego wzrostu miejsc pracy, w tym i zatrudnienia, w różnych regionach Europy.

W ramach bowiem polityki spójności wspierane są różnego rodzaju działania i inicjatywy na rzecz rozwoju sektora MSP, i to zarówno te o charakterze krajowym, jak i regionalnym. Wśród tego typu działań można wyróżnić, zadania związane z:

Polska – do czego zachęca komisarz Hübner – powinna zaangażować się w realizację i przygotowanie programów, które pozwoliłyby jej na pozyskanie odpowiednich środków z unijnej kasy i tym samym przyczyniłyby się do poprawy sytuacji w obrębie sektora MSP, szczególnie w biedniejszych regionach naszego kraju. Zdaniem Hübner pozyskanie środków nie powinno być dla nas żadnym problemem tym bardziej, że obok Finlandii czy Austrii, mamy w tym już pewne doświadczenia.

Przykładem może być małe przedsiębiorstwo EMAG-Serwis z Katowic, które przy wykorzystaniu środków unijnych, mogło z powodzeniem zróżnicować swoją ofertę produktową w segmencie elektroniki i automatyki przemysłowej. Dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego właścicielom firmy udało się uruchomić linię produkcyjną do projektowania i montażu powierzchniowych wyrobów elektronicznych oraz centrum tokarskie, które dodatkowo zostało wyposażone w wysokiej klasy system informatyczny. To tylko jeden z wielu przykładów, jak w sposób efektywny i z korzyścią dla firmy, w tym jej właścicieli oraz pracowników, można wykorzystać możliwości wsparcia finansowego oferowanego przez Unię.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: teren wysoki pieniądze polityk polityka 2013 problem wsparcia rzecz centrum sektor kraj unia realizacja rozwój możliwości innowacja instytucja przedsiębiorstwa technologia działania wzrost kwota przedsiębiorczości firma praca rok polski informacja fundusz program polska 2007 cel przedsiębiorstw przypadek europejski euro system
Źródło: bankier.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE