Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Umocnienie złotego - skutki podatkowe


Porady ekspertów | Księgowość 2008-07-23 09:20:19

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W ciągu ostatniego roku złoty umocnił się o około 15 %. Oznacza to, że o tyle zmalała wartość walutowych zobowiązań polskich podatników. Jednocześnie o tyle samo zmalała wartość należności polskich podatników. Jeśli chodzi o zobowiązania walutowe, to tak kredyty (pożyczki) jak i inne zobowiązania (np. handlowe, takie jak zapłata ceny za importowany towar) są mniejszym obciążeniem dla podatników.

Wynika to z tego, iż w dacie powstania zobowiązanie walutowe było wyższe, gdyż wyższy był kurs danej waluty. Natomiast w dacie spłaty tego zobowiązania, z uwagi na spadek kursu waluty, potrzebujemy mniej złotówek by zapłacić np. 100 EUR.

Jeśli chodzi o należności, inaczej mówiąc przychody, to sytuacja jest odwrotna, gdyż faktycznie otrzymane przychody ze sprzedaży za granicę są mniejsze niż przychody zafakturowane. Jeśli bowiem podatnik np. 6 miesięcy temu wystawił frakturę np. na 1000 EUR, to z tego tytułu powstał u niego przychód (na zasadzie memoriału) w wysokości np. 3500 PLN (przy kursie 3,5). Jeśli w lipcu otrzyma zapłatę, to faktycznie 1000 EUR będzie już warte 3200 PLN.

Podatkowy problem sprowadza się do obowiązku rozpoznania dość dużych dodatnich różnic kursowych od spadku wartości zobowiązań od kredytów w walucie obcej, od tych różnic kursowych trzeba zaś zapłacić podatek dochodowy. Jednocześnie należy rozpoznać ujemne różnice kursowe od spadku wartości przychodów wyrażonych w walucie obcej.

Duże dodatnie różnice kursowe wystąpią w przypadku kredytów lub pożyczek w walucie obcej zaciągniętych np. 5 lat temu. Tutaj dodatnia różnica kursowa może być bardzo duża i wynosić nawet 35 % wartości kredytu lub pożyczki. W celu obliczenia kwoty takiej dodatniej różnicy kursowej należy najpierw określić historyczną wartość waluty z dnia otrzymania kredytu. Liczy się tu dzień otrzymania kredytu a nie zawarcia umowy. Jeśli zatem kredyt był wypłacany w transzach, to ważna jest wartość każdej transzy w przeliczeniu na złote. Następnie spłacając kredyt w ratach należy wartość każdej raty porównać z wartością tej części spłaty z kursem historycznej z dnia otrzymania kredytu. Dodatnia różnica kursowa o której mówimy nie powstaje bowiem od całego kredytu, lecz każdorazowo przy spłacie poszczególnych rat.

Dodatnia różnica kursowa powstaje także w sytuacji gdy otrzymaliśmy fakturę w walucie obcej np. trzy miesiące temu i zarachowaliśmy ją do kosztów (również na zasadzie memoriału) i dziś płacimy należność z tej faktury. Ta należność w walucie obcej jest mniej warta niż 3 miesiące temu. Spadek wartość zobowiązania w walucie obcej stanowi przychód jako dodatnia różnica kursowa.

W przypadku zaś przychodów w walucie obcej, tj. w odwrotnej sytuacji, gdzie otrzymany faktycznie przychód jest niższy niż wynikający z wystawionej wcześniej faktury, powstaje ujemna różnica kursowa, którą zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów.

Tagi: należności towar problem kredyt wartość przychody cena faktura kwota koszty rok podatek polski umowa cel podatnik zasada przypadek należy
Źródło: egospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE