Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Firmy inwestują w efektywność pracowników


Porady ekspertów | Szkolenia 2008-07-23 09:01:53

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Szybki wzrost kosztów pracy coraz bardziej doskwiera zarówno zagranicznym inwestorom, jak i firmom od dawna działającym w Polsce. Taka sytuacja zmusza przedsiębiorstwa do szukania sposobów na zwiększanie efektywności pracy. Między innymi dlatego koncerny międzynarodowe, a za nimi rodzime przedsiębiorstwa coraz chętniej inwestują w specjalne programy szkoleniowe z efektywności osobistej, które firmie przynoszą wymierne korzyści.

Szkolenia od dawna są elementem systemów motywacyjnych firm. Pracownicy oprócz odpowiedniego wynagrodzenia chcą otrzymywać od firmy więcej: bogaty pakiet socjalny, perspektywy rozwoju wiedzy i umiejętności, udział w zyskach. Często właśnie te elementy decydują o atrakcyjności pracodawcy. A w sytuacji niedoboru pracowników, elementy pozapłacowe odgrywają dużą rolę przy wyborze nowej pracy czy decyzji o pozostaniu w dotychczasowej firmie.

Z drugiej strony firmom zależy na wykwalifikowanych, ale i efektywnych pracownikach. Szczególnie w sytuacji szybko rosnących kosztów pracy. Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych najważniejszym problemem w 2008r. jest i będzie wzrost wynagrodzeń oderwany od wzrostu wydajności pracy.
Z badań NBP wynika, że podwyżki wynagrodzeń planuje w 2008 r. 41% przedsiębiorstw. Problem w tym, że w 27,5% przedsiębiorstw wzrost wynagrodzeń przekroczył poziom wzrostu wydajności pracy, a tendencja ta – sądząc po planowanym wzroście wynagrodzeń – będzie się nasilała.* To powoduje, że przedsiębiorcy zmuszeni są do szukania możliwości podniesienia wydajności pracy. Jednym ze sposobów jest wzrost efektywności osobistej pracowników.

Koncerny i duże przedsiębiorstwa inwestują w szkolenia z efektywności osobistej dla menedżerów, specjalistów, asystentek. Idea szkoleń jest jasna: mają poprawić funkcjonowanie pracowników poprzez efektywniejsze zarządzanie czasem oraz korzystanie z prostych do zastosowania zasad. „Efektywny pracownik nie czuje się przytłoczony obowiązkami, jest lepiej zorganizowany i skutecznie osiąga zamierzone cele. W ten sposób osiąga sukces.”- mówi Beata Uytenbogaardt, country manager IBT Polska. IBT Polska 10 lat temu wprowadziła na polski rynek program szkoleniowo-coachingowy Personal Efficiency Program (PEP®), poprawiający efektywność osobistą pracowników. Program sprawdził się w ponad 20 krajach na całym świecie.

Celem Personal Efficiency Program (PEP®) jest wykształcenie efektywnych nawyków zgodnie z podstawową zasadą „Do It Now” czyli „zrób to od razu”. „Większość pracowników ma swoje pożeracze czasu- mówi Beata Uytenbogaardt- Są to głównie przeciągające się zebrania, telefony i e-maile. Menedżerowie dodatkowo mają problem z delegowaniem zadań. W procesie trzy- czteromiesięcznego coachingu uczymy, jak wykorzystać dostępne narzędzia do lepszego planowania i realizowania zadań. Wprowadzenie zasad porządkujących pozwala pracownikom działać skuteczniej i oszczędzać czas, a to są już korzyści finansowe.”

Wyszkolenie pracownika to często niemały koszt, ale w perspektywie czasowej dobre szkolenie zwraca się kilkukrotnie. „Czas zaoszczędzony przez jednego pracownika po przejściu przez Personal Efficiency Program i stosowaniu jego zasad to średnio 3 godziny tygodniowo”- wyjaśnia Beata Uytenbogaardt- Przy 220 dniach roboczych w ciągu roku oszczędność czasu wynosi 16,5 dnia pracy rocznie dla jednego pracownika. Taka oszczędność to dla każdej firmy konkretne pieniądze.”
Inwestycja w efektywność osobistą pracownika staje się więc sposobem na większą efektywność firmy. Być może niedługo stanie się koniecznością.

*****
O firmie:

IBT Polska to polskie przedstawicielstwo Institute of Business Technology International, międzynarodowej organizacji założonej w 1984 roku przez Kerrego Gleesona. Kerry Gleeson jest również autorem Personal Efficiency Program (PEP®), który pomógł w obszarze zarządzania pracą już ponad milionowi osób na kierowniczych stanowiskach w takich firmach jak Shell, Nestlé, Hewlett-Packard, Elsevier, Bayer, PricewaterhouseCoopers, Sanofi-Aventis i wielu innych. W Polsce z programu skorzystało już wiele banków, firm farmaceutycznych, telekomunikacyjnych, usługowych i produkcyjnych takich jak: Pekao, Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, Laboratorium Kosmetyczne Dr. Irena Eris, Smyk, Ernst & Young, Kampania Piwowarska. IBT ma oddziały w ponad 20 krajach na świecie. Skupia ponad 250 licencjonowanych trenerów. IBT Polska działa na rynku od 1998 roku.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: obszar umiejętności pieniądze szkolenia wiedza problem decyzja stanowisko kraj organizacja godzina możliwości przedsiębiorstwa wzrost koszty przedsiębiorcy inwestycja firma praca rok polski pracownik program polska cel pracodawca zasada rynek przedsiębiorstw koszt 2008
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE