Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Skomplikowany podatek od sprzedaży nieruchomości


Porady ekspertów | Prawo 2008-07-21 15:53:51

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Od 1 stycznia 2009 r., za sprawą zmian w ustawie o PIT, podatnicy, sprzedając dom czy mieszkanie, będą musieli wybrać spośród trzech możliwych sposobów rozliczenia tej transakcji. Prawidłowe opodatkowanie obrotu nieruchomościami może się więc stać nie lada wyzwaniem, alarmują eksperci.

Zgodnie z planami resortu finansów, z początkiem 2009 r. w przeszłość odejdzie ulga meldunkowa. Zwolnienie z opodatkowania PIT będzie natomiast przysługiwać osobom, które w ciągu 2 lat od daty sprzedaży nieruchomości spożytkują uzyskane środki na inne cele mieszkaniowe. Nad projektem trwają właśnie uzgodnienia międzyresortowe.

W ciągu ostatnich dwóch lat to już druga modyfikacja przepisów w tym zakresie. W efekcie tego, od 1 stycznia 2009 r. podatnicy sprzedający nieruchomość będą musieli wybrać stosowny dla ich sytuacji sposób opodatkowania. Wysokość podatku i metoda rozliczenia transakcji będą uzależnione od daty zakupu sprzedawanego mieszkania czy domu. Kluczowe znaczenie będą tu miały daty: 31 grudnia 2006 r., 1 stycznia 2007 r. , 31 grudnia 2008 r. oraz 1 stycznia 2009 r, pisze „Gazeta Prawna”.

Jak więc będzie wyglądać opodatkowanie zbywanych nieruchomości po nowelizacji ustawy o PIT?

Od 1 stycznia 2009r. będą obowiązywać trzy systemy opodatkowania nieprofesjonalnego obrotu nieruchomościami. Pierwszy znajdzie zastosowanie w przypadku podatników, którzy dokonali zakupu nieruchomości do końca 2006 r. W tym przypadku stawka podatku PIT przy sprzedaży będzie wynosić 10 proc. przychodu, ale z licznymi zwolnieniami dla osób, które przychód ze zbycia w ciągu dwóch lat spożytkują na inne cele mieszkaniowe. Drugi system obejmie nieruchomości nabyte w 2007 i 2008 r. Tu zastosowanie znajdzie ulga meldunkowa, a stawka podatku będzie wynosić 19 proc. dochodu. Trzeci system będzie odnosił się do nieruchomości nabytych po wejściu w życie nowych przepisów, a więc po 1 stycznia 2009 r. Podatek wyniesie wówczas 19 proc. przychodu, a zwolnienie z PIT będzie przysługiwać podatnikom, którzy przychód ze sprzedaży w ciągu dwóch lat przeznaczą na inne cele mieszkalne.

W każdym z trzech systemów będzie obowiązywać zasada, że przychód ze sprzedaży nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, jeżeli zbycie nastąpiło po upływie 5 lat od daty zakupu, podkreśla w rozmowie z dziennikiem Marek Kolibski, doradca podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego Ożóg i Wspólnicy. Rozmówca zwraca jednak uwagę, że tak skomplikowanej sytuacji prawnopodatkowej w polskim systemie podatkowym jeszcze nie było.

Podobnego zdania jest Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. Przepisy podatkowe z zasady nie należą do przejrzystych, mówi „Gazecie Prawnej”. Jeśli dodać do tego stosunkowo krótki czas, w którym obowiązują dane regulacje oraz związane z tym przepisy przejściowe, sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. Podatnicy będą musieli więc zwracać szczególną uwagę na moment nabycia nieruchomości, który zadecyduje potem o zastosowaniu konkretnego zwolnienia wynikającego z trzech wersji ustawy o PIT.

Konieczność poruszania się pomiędzy różnymi przepisami może więc spowodować niemałe zamieszanie. Podatnikom o wiele łatwiej będzie popełnić błąd, zwłaszcza że chodzi tu o regulacje dotyczące osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a zatem osób, które często nie mogą sobie pozwolić na skorzystanie z usług fachowego doradztwa podatkowego.

Wiceminister finansów, Elżbieta Chojna-Duch podkreśla jednak, że zastosowanie trzech sposobów rozliczeń jest konieczne, aby zapewnić podatnikom prawa nabyte po zlikwidowanych ulgach podatkowych.

Trzy różne metody opodatkowania sprzedaży nieruchomości będą obowiązywać do końca 2011 r.- wtedy bowiem upłynie piąty rok dla tych, którzy kupili mieszkanie w 2006 r.

Tagi: metoda doradztwo resort ekspert gazeta plan ulga moment nieruchomości wysokość stawka zakup życie 2009 nowelizacja finanse przepisy 2006 rok projekt podatek prawo ustawa polski działalności 2007 osoba cel podatnik zasada przypadek 2008 system
Źródło: egospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE