Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Powstaną e-sądy


Wiadomości | Zarządzanie 2008-07-18 10:14:43

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. W projekcie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego zaproponowano elektroniczne postępowanie upominawcze jako nową formę dochodzenia roszczeń pieniężnych. W opinii rządu jest to rozwiązanie nowoczesne, stosowane z powodzeniem za granicą, tańsze od tradycyjnego, a przede wszystkim szybsze.

W trybie elektronicznym najczęściej rozpoznawane będą przypadki niezbyt skomplikowane, np. o niezapłacone rachunki za gaz, prąd, telefon, itp. Odciąży to sądy od rozpatrywania drobnych spraw, które nie wymagają przeprowadzenia postępowania dowodowego. Z takiego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby prywatne i przedsiębiorstwa.

Projekt nowelizacji przewiduje utworzenie „e-sądu” jako wydziału cywilnego sądu rejonowego, rozpoznającego takie sprawy tylko i wyłącznie w elektronicznym postępowaniu upominawczym, bez względu na wartość przedmiotu sporu. Rozpatrywaniem zażaleń na postanowienia e-sądu będzie się zajmował e-sąd odwoławczy (wydział odwoławczy w sądzie okręgowym). Wypełnienie przez powoda formularza pozwu na stronie internetowej e-sądu będzie równoznaczne z wszczęciem postępowania.

Komunikacja między powodem i sądem elektronicznym będzie się odbywać wyłącznie elektronicznie. Z kolei komunikacja między e-sądem i pozwanym będzie prowadzona tradycyjnie, chyba że pozwany sam zainicjuje drogę elektroniczną - wysyłając pismo procesowe w ten sposób. Pozwany miałby prawo zanegować roszczenia powoda, wnosząc sprzeciw (pisemnie lub elektronicznie) od nakazu zapłaty. Formularze elektroniczne ułatwią konstruowanie pism procesowych. Nadal jednak będzie można korzystać z pozwów składanych na papierze, bo dostęp do komunikacji elektronicznej nie jest jeszcze powszechny.

Powód będzie mógł zapoznać się z nakazem zapłaty poprzez wgląd do elektronicznych akt sprawy na każdym etapie postępowania. Identyfikacja powoda miałaby następować przez login i hasło, które umożliwią mu korzystanie z konta osobistego na internetowym portalu sądowym. Loginem mógłby być PESEL lub NIP powoda, wybór hasła będzie dowolny. Strony postępowania (powód, pozwany oraz ich pełnomocnicy) będą mogły posługiwać się zwykłym podpisem elektronicznym.

W projekcie nowelizacji przyjęto korzystniejsze zasady wnoszenia opłat w elektronicznym postępowaniu upominawczym niż w tradycyjnym.

Tagi: przedmiot sąd rozwiązania rachunek nowelizacja formularz przedsiębiorstwa projekt prawo ustawa osoba zasada przypadek
Źródło: polska.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE