Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Pułapki finansowe, które zastawia fiskus


Wiadomości | Finanse 2008-07-17 15:30:33

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Zakładający firmę rzadko są świadomi ryzyka podatkowego. Wzrasta ono, gdy rozbudowują działalność. Wiele zagrożeń wiąże się z obowiązkami dokumentacyjnymi.

Dotyczy to np. podmiotów powiązanych. Jeśli transakcję zawierają firmy prowadzone przez członków rodziny, muszą sporządzić dodatkowe informacje podatkowe. Często dane te nie mają żadnego sensu biznesowego. Urzędy jednak wyciągną konsekwencje z ich braku.

Przedsiębiorcy często zapominają również zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o wyborze liniowej formy opodatkowania. Muszą później ponieść wszystkie skutki złego rozliczania się.

Są to praktyczne problemy, o których dyskutowano na spotkaniu zorganizowanym przez firmę doradczą TPA Horwath Sztuba Kaczmarek. Zdaniem Wojciecha Sztuby, partnera w firmie, w szczególności młode firmy często lekceważą ryzyko podatkowe. – A to błąd – dodaje.

W ograniczaniu ryzyka podatkowego pomoże dociekliwość w kontaktach z organami podatkowymi. Urzędnicy bowiem często opierają się na wytycznych, które dostają podczas szkoleń, zamiast czerpać z obowiązujących ustaw. A przepisy podatkowe zmieniają się szybko. – W teorii przedsiębiorcy mają wiele przywilejów podatkowych. W praktyce jednak trudno z nich korzystać – zauważa Sztuba.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: kontakt ryzyko praktyka szkolenia problem organ przedsiębiorcy działalność firma ustawa informacja
Źródło: biznes.onet.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE