Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Urzędy utrudniają życie przedsiębiorcom


Wiadomości | Zarządzanie 2008-06-30 15:39:17

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Kontrola przeprowadzona przez NIK w urzędach marszałkowskich, starostwach powiatowych, urzędach miast, a także w ministerstwach gospodarki oraz sportu wskazuje, że niewłaściwa praca urzędów stanowi barierę w rozwoju polskiej przedsiębiorczości. O wynikach kontroli informuje Konfederacja Pracodawców Polskich, wskazując jednocześnie kierunki reform mających zmienić ten stan rzeczy.

We wszystkich skontrolowanych podmiotach wystąpiły nieprawidłowości związane z wydawaniem koncesji lub zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. W latach 1989 – 2007 liczba rodzajów reglamentacji wzrosła z 384 do 682, a jej obszarów – ze 120 do 241. Potwierdza to zasadność zgłaszanego już wiele razy przez KPP postulatu, dotyczącego konieczności zmniejszenia obszaru reglamentacji działalności gospodarczej.

Wyniki kontroli pokazały szereg błędów popełnianych przez urzędników, np. akceptację niepełnych wniosków koncesyjnych czy wymaganie dodatkowych dokumentów nieprzewidzianych w przepisach. Wskazują również na niebezpieczeństwo korupcyjne i kłopoty z obsługą systemu reglamentacyjnego.

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli administracja rządowa (również poprzednia), zbyt opieszale pracowała nad uproszczeniem przepisów gospodarczych. Pomimo prac prowadzonych w wielu obszarach, obejmujących ustawy: dereglamentacyjną, o partnerstwie publiczno prawnym, drugi etap nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, raport pozwala mieć uzasadnione obawy dotyczące czasu ich ukończenia. NIK jest zdania, że Ministerstwo Gospodarki prawdopodobnie zamknie w tym roku prace nad zwiększeniem swobody działalności gospodarczej, co jest najważniejszą inicjatywą z punktu widzenia prowadzenia biznesu.

Izba podkreśla również, że nawet przy obowiązujących przepisach sprawy przedsiębiorców mogą być załatwiane "przyjaźniej". Barierą są bowiem nie tyle rozwiązania prawne, co sposób ich realizacji. Administracja nadal nie rozumie podstawowych praw rządzących gospodarką rynkową, w której to biznes jest motorem rozwoju i źródłem podatków, z którego są utrzymywane urzędy i ludzie w nich zatrudnieni.

Zdaniem KPP, poprawa opisanej przez NIK sytuacji wymaga wielokierunkowych działań zmniejszających biurokrację. Mniej kontaktów z urzędem to mniejsze zagrożenie, że pojawią się nieprawidłowości, nadużycia, czy zwykła urzędnicza nieuprzejmość. Obecnie średnie polskie przedsiębiorstwo musi poświęcić 560 godzin miesięcznie na wypełnianie raportów i sprawozdań. Potrzebne jest przejrzyste prawo, które nie pozwoli na swobodę interpretacyjną, co zmniejszy możliwości zachowań korupcyjnych.

W opinii organizacji pracodawców niezbędne są także zmiany w pracy urzędników, polegające na zwiększeniu zakresu ich odpowiedzialności (łącznie z wprowadzeniem odpowiedzialności materialnej). Spowoduje to zwiększenie rzetelności wykonywanych obowiązków.

Tagi: obszar raport rozwiązania rzecz wynik życie nowelizacja organizacja godzina realizacja możliwości ministerstwo przepisy kontrola przedsiębiorczości przedsiębiorców praca rok prawo ustawa polski działalności 2007 gospodarka system
Źródło: polska.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
przedsiębiorca
2008-07-07 11:44:52najpierw jednoznaczne przepisy, potem odpowiedzialność. bo inaczej urzędnik zawsze wyda decyzje bezpieczną dla siebie, co nie zawsze wyjdzie na dobre biznesowi
Gal
2008-07-03 09:52:34test
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE