Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Planowanie i wyliczenie urlopu


Wiadomości | Prawo 2008-06-26 15:34:29

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Sezon urlopowy już rozpoczęty, pora więc na wyjaśnienie wątpliwości związanych z udzielaniem urlopów. W przewodniku znajdziecie Państwo między innymi wskazówki, jak obliczać urlop, gdy w trakcie roku zmienia się wymiar zatrudnienia, kiedy najpóźniej pracownik powinien złożyć wniosek o urlop na żądanie, jak liczyć urlop niepełnosprawnego, który odchodzi w trakcie roku, czy można udzielić kilku dni urlopu z puli przyszłorocznej oraz wiele innych.

I. Planowanie urlopów
1. U niektórych pracodawców - plan

W obecnym stanie prawnym większość firm nie ma już obowiązku tworzenia planu urlopów. Plan muszą tworzyć tylko ci pracodawcy, u których działa organizacja związkowa i organizacja ta nie wyraziła zgody na rezygnację z planów. Pozostali pracodawcy - choć nie muszą - mogą jednak tworzyć plany, o ile uznają, że ułatwi to organizację pracy. Jeśli pracodawca nie zdecyduje się na tworzenie planu, to urlopy są udzielane na drodze indywidualnych uzgodnień z pracownikami. W praktyce polega to zwykle na tym, że pracownik składa do pracodawcy wniosek urlopowy a pracodawca wniosek ten akceptuje lub nie.

Plan - bez urlopu na żądanie

W planie urlopów nie należy uwzględniać 4 dni urlopu, które pracownik może wykorzystać na własne żądanie. A zatem jeśli przysługuje mu urlop w wymiarze 20 dni wówczas w planie należy uwzględnić tylko 16 dni.

II. Jak wyliczyć urlop?
2. Urlop dla nowicjuszy, czyli pierwsza praca

Pierwszy urlop nabywa się „z dołu”, po 1/12 wymiaru za każdy przepracowany miesiąc. Jeśli więc pracownik swoją pierwszą pracę rozpoczyna w lipcu, to prawo do pierwszych dni urlopu nabędzie po upływie miesiąca pracy.

Przykład:
Jeśli pracownik rozpoczął pracę 1 marca, to urlop za marzec może wykorzystać najwcześniej od 1 kwietnia. Kolejną część urlopu, za kwiecień, może wykorzystać najwcześniej od 1 maja.

Przykład:
Pracownik zatrudniony po raz pierwszy w życiu od 1 marca 2008 r. pracując do końca lipca nabędzie prawo do 5/12 z 20 dni urlopu wypoczynkowego, co daje 8,33 dnia urlopu.

Ustalając urlop, za każdy przepracowany miesiąc dolicza się pracownikowi 1/12 z 20 dni, czyli 1,66 dnia. Podkreślenia wymaga fakt, że przepisy prawa pracy nie obligują dokonywania zaokrągleń pierwszego urlopu do pełnego dnia (tak, jak to należy czynić przy urlopach kolejnych). Pracodawca może zatem przeliczyć wymiar przysługującego pracownikowi urlopu dokładnie (przy założeniu, że jeden dzień urlopu to 8 godzin pracy, 1,66 dnia urlopu = 13 godzin i 17 minut urlopu). Nie ma jednak przeszkód, by zaokrąglić ten wymiar do pełnego dnia w górę - i tak czyni wielu pracodawców. Natomiast dla nowozatrudnionych pracujących tylko na część etatu trzeba pamiętać jeszcze dodatkowo o zmniejszeniu wymiaru urlopu proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia.

Przykład:
Pracownik zatrudniony po raz pierwszy w życiu na 1/2 etatu będzie nabywał urlop po przepracowanym miesiącu po 1/12 z 10 dni, zatrudniony na 3/4 etatu- po 1/12 z 15 dni, itd.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: plan praktyka organizacja godzina urlop wymiar firma praca rok prawo pracownik pracodawca wniosek 2008 należy
Źródło: egospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE