Kalendarz wydarzeń
Maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

ZUS najbardziej irytuje przedsiębiorców


Wiadomości | Zarządzanie 2008-06-26 15:00:21

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Dwie trzecie internautów nie wierzy, że rząd Donalda Tuska wprowadzi zmiany, które ułatwia prowadzenie biznesu w Polsce - wynika z badania Money.pl.

Rząd planuje wiele zmian, które mają uprościć prowadzenie firmy. Jednak nie zabiera się za to, co najbardziej doskwiera przedsiębiorcom.

Rząd rozwinął pomysł jednego okienka - czyli wprowadzenie znacznych uproszczeń w zakładaniu firmy - zapowiadając pracę nad projektem zero okienka, czyli możliwością założenia firmy przez internet.

Tymczasem dla internautów Money.pl kwestia założenia firmy nie jest najistotniejsza. Wśród wszystkich badanych, tylko 9,7 procent uważa, że tym tematem rząd powinien zająć się w pierwszej kolejności.

Natomiast  wśród przedsiębiorców biorących udział w ankiecie, zaledwie 5 procent uważa, że jedno okienko powinno być priorytetem. Dla nich najważniejsze jest ograniczenie pozapłacowych kosztów pracy (ZUS i inne składki).

Z sondażu Money.pl wynika, że właśnie wysokie pozapłacowe koszty pracy są największą zmorą przedsiębiorców. Nawet biurokracja, zmienne prawo i wysokie podatki tak mocno nie przeszkadzają.

Z sondażu wynika, że rząd powinien w pierwszej kolejności zabrać się za pracę nad gruntowną reformą, której efektem byłoby ograniczenie pozapłacowych kosztów pracy. Następnie powinien ograniczyć biurokrację, zmniejszyć liczbę obowiązków, jakie ma przedsiębiorca wobec rozmaitych urzędów.

Podatki, na które wszyscy narzekają, nie są największą bolączką przedsiębiorców. Procedury związane z założeniem firmy - tym bardziej.

Nie ma zresztą specjalnego znaczenia, jakie zmiany zapowiada rząd, bo zdecydowana większość internautów nie wierzy, że uda się wprowadzić jakiekolwiek, nawet najdrobniejsze.

Komentarz Bartosza Chochołowskiego, Money.pl:

"Jedno okienko jest ważnym tematem. Politycy powinni upraszczać wszystko, co kiedyś skomplikowali. Jednak ważne są priorytety. Firmę zakłada się raz, a później regularnie ponosi się koszty prowadzenia firmy, zatrudniania pracowników. Likwidację barier dla biznesu powinno się zacząć od tego, z czym przedsiębiorcy borykają się na co dzień.

Jeśli ktoś nie ma pomysłu na biznes, ma obawy, czy wyjdzie na swoje, czy poradzi sobie ze stosowaniem skomplikowanego prawa, to nie założy firmy, nawet jeśli będzie mógł to zrobić przez internet.

Gospodarka nie będzie się dynamiczniej rozwijać dzięki jednemu okienku, czy nawet jeśli okienka nie będzie wcale.

Dlatego rząd powinien planować i wdrażać prawdziwe reformy, a drobniejszymi sprawami zająć się przy okazji, w drugiej kolejności.
"

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: procedura wysoki polityk przedsiębiorca internet składki zus koszty przedsiębiorcy przedsiębiorców firma praca projekt podatek prawo polska koszt gospodarka
Źródło: money.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE