Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Brak pracowników ograniczy inwestycje?


Wiadomości | Przetargi 2008-06-23 11:13:39

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Zagranicznym inwestorom coraz bardziej doskwiera brak pracowników - to wnioski z ankiety, którą "Rzeczpospolita" przeprowadziła wśród największych firm międzynarodowych doradzających potencjalnym inwestorom. Polski rynek pracy przysparza coraz większych problemów także tym koncernom, które już zainwestowały w Polsce wcześniej.

Inwestorzy od lat obecni w Polsce jako bariery wskazują przede wszystkim idące w górę koszty produkcji oraz przepisy i regulacje tworzone przez rząd. Ankieta "Rzeczpospolitej" wskazuje, że na skutek szybkiego wzrostu kosztów pracy i umocnienia złotego w coraz większym stopniu o atrakcyjności Polski będą decydowały takie czynniki jak dostępność dobrze wykwalifikowanych pracowników, infrastruktura naukowo-badawcza, a także współpraca z uczelniami.

Inwestorzy mają obawy związane z niedostatecznym dostosowaniem systemu szkolnictwa do zmieniających się wymogów rynku. Zwracają również uwagę na niedostateczną w naszym kraju znajomość języków obcych, zwłaszcza u pracowników średniego i niższego szczebla. Słabym punktem są też ośrodki badawcze.

Znaczącą liczbę barier generuje też administracja. Inwestorów zniechęca konieczność odwiedzenia kilku lub kilkunastu stanowisk urzędniczych w celu załatwienia jenej sprawy. Według "Rz", narzekania dotyczą również przygotowania infrastrukturalnego gruntów do inwestycji oraz kwestii związanych z ich stanem prawnym i faktycznym.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: produkcja stanowisko kraj wzrost koszty inwestycja firma praca polski polska cel wniosek rynek koszt system
Źródło: polska.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE