Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jednoosobowa działalność gospodarcza będzie zawieszona?


Wiadomości | Zarządzanie 2008-06-16 14:38:08

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

13 kwietnia 2008 r. Sejm niemal jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która wprowadza bardzo istotne zmiany dla przedsiębiorców. Reguluje ona m.in. możliwość zawieszenia działalności gospodarczej czy wystąpienie o wydanie wiążącej interpretacji przepisów nie tylko podatkowych.

Jak podają dzienniki „Gazeta Prawna” i „Rzeczpospolita”, kluczową zmianą, jaką zawiera nowelizacja ustawy, jest możliwość zawieszenia działalności gospodarczej. Niestety nie obejmie ona wszystkich przedsiębiorców. Będą z niej mogli skorzystać jedynie ci, którzy nie zatrudniają pracowników. Działalność będzie mogła zostać zawieszona nawet na 24 miesiące. W tym czasie przedsiębiorcy nie będą musieli opłacać ubezpieczenia chorobowego czy wypadkowego. Będą także mogli zdecydować, czy opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Nie będą także musieli składać deklaracji do ZUS-u.

Nowelizacja wprowadza także stosowne zmiany w ustawach o podatkach dochodowych (od osób fizycznych, prawnych i ryczałcie ewidencjonowanym) oraz o podatku VAT. Zgodnie z nimi, przedsiębiorca zawieszający działalność gospodarczą nie będzie musiał wpłacać zaliczek na podatki oraz składać deklaracji w zakresie podatku VAT. Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji nie obejmie jednak podatników VAT UE, dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i importu usług.

Oczywiście w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy nie będą mogli osiągać przychodów z tej działalności, z pewnymi jednak wyjątkami. Możliwe bowiem będzie sprzedawanie środków trwałych i wyposażenia przedsiębiorstwa. Nowelizacja wskazuje także, że przedsiębiorca ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów a także regulować należności i zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia.

Ponadto zawieszenie działalności gospodarczej nie uchroni przedsiębiorcy przed kontrolą, tutaj będzie on podlegał takim samym zasadom, jak normalnie funkcjonujące firmy. Jego prawem (czy też obowiązkiem) będzie także uczestnictwo w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z firmą.

Zawieszenie takie będzie obowiązywać od dnia jego zgłoszenia w organie ewidencyjnym (czyli z reguły gminie), który następnie w terminie 7 dni powiadamia o tym fakcie inne zainteresowane instytucje (np. ZUS czy urząd skarbowy).

Ważne zmiany zajdą także w interpretacjach wydawanych na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z nowelizacją ustawy przedsiębiorcy będą mogli występować nie tylko o interpretacje w sprawach podatkowych, ale także ZUS czy związane z opłatami administracyjnymi. Od interpretacji takiej będzie trzeba wnieść (podobnie jak w przypadku tych podatkowych) opłatę w wysokości 75 zł za każdy stan faktyczny w terminie 7 dni od złożenia wniosku o wydanie.

Stosowny organ będzie miał jednak tylko 30 dni na udzielenie odpowiedzi na takie pytanie. Jeżeli w tym terminie tego nie zrobi, przedsiębiorca będzie mógł zastosować się do własnego stanowiska zawartego w pytaniu, bez jakichkolwiek konsekwencji finansowych czy karnych nawet w sytuacji, gdy będzie ono błędne.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: należności uczestnictwo gazeta interpretacja zaliczka czynności urząd nowelizacja organ stanowisko przedsiębiorca składki instytucja deklaracja przedsiębiorstwa przepisy przychody zus przedsiębiorcy przedsiębiorców działalność firma podatek prawo ustawa działalności vat termin wniosek zasada przypadek 2008
Źródło: egospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE