Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Podatnicy muszą udowadniać fiskusowi, że mają dzieci


Wiadomości | Finanse 2008-06-16 12:14:51

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Fiskus żąda od podatników, którzy skorzystali z ulgi na dzieci aktów urodzenia, kserokopii legitymacji szkolnych czy studenckich. Podatnicy muszą udowadniać urzędom skarbowym, że mają dzieci. Według Ministerstwa Finansów to rutynowa kontrola i nie należy się w niej dopatrywać akcji wymierzonej przeciwko podatnikom, którzy skorzystali z ulgi - podaje Gazeta Wyborcza.

"Do niedawna nie było wiadomo, jak fiskus sprawdzi, czy dzieci, na które odliczono ulgę, istnieją. Gdy w ustawie o PIT pojawił się ten odpis, eksperci podatkowi zwracali uwagę, że przepisy wcale nie wymagają dokumentowania posiadania potomstwa. Dowcipkowali, że z pewnością nie będą potrzebne faktury VAT, czyli dokument najczęściej wymagany przy innych ulgach. Już poważniej mówili, że nie ma żadnego dobrego sposobu kontroli" - czytamy w Gazecie Wyborczej.

"Kazać przynieść podatnikowi akt urodzenia? Można go mieć, ale dziecka nie wychowywać. Ulga zaś przysługuje rodzicowi wychowującemu dziecko. Dowód osobisty? W starych dowodach rodzice mieli wpisane dzieci, w nowych już nie. Przyprowadzenie do urzędu skarbowego potomka jako namacalnego dowodu? Nieuczciwi podatnicy mogliby sobie nawzajem wypożyczać dzieci. - Mogą być nadużycia - alarmowali eksperci' na łamach dziennika.

"Tak było w latach 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie źle skonstruowane przepisy spowodowały zgłoszenie do ulgi 7 mln wirtualnych dzieci. Potem, gdy przepisy się zmieniły, owe 7 mln dzieci nagle wyparowało. Złośliwcy mówili o największym porwaniu w dziejach USA" - ostrzega Gazeta Wyborcza.

Ulga w wysokości 1145,08 zł na każde dziecko odbiła swoje piętno na budżecie państwa. Zarówno rząd, jak i samorządowcy liczą, ile na uldze stracili. Szacunki pokazują, że budżet Warszawy będzie na minusie 432, a Wrocławia 115 mln zł. Samorządowcy ostrzegają, że może się to odbić na inwestycjach związanych z przygotowaniami do Euro 2012.

Tagi: ekspert gazeta ulga finanse ministerstwo kontrola dokument faktura inwestycja podatek ustawa vat podatnik należy euro
Źródło: bankier.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE