Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Kontrola w firmie powinna być krótsza


Wiadomości | Zarządzanie 2008-06-09 15:31:44

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przyjęta w lutym 2008 nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie spełniła oczekiwań przedsiębiorców. Konfederacja Pracodawców Polskich ma nadzieję, że w drugim etapie zmian, które były przedmiotem obrad Sejmu 5 czerwca 2008 r., znajdą się zapisy niezbędne pracodawcom, proponowane przez KPP klika miesięcy temu.

KPP wprawdzie pozytywnie ocenia obecną ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, ale czteroletni okres jej obowiązywania ujawnił potrzebę aktualizacji, szczególnie w części dotyczącej kontroli przedsiębiorstw. Choć ustawa przewiduje trzy zasady, mające chronić przedsiębiorców przed nadmierną uciążliwością tych czynności, to nie funkcjonują one należycie. Mowa o ograniczeniu czasu kontroli w jednym roku kalendarzowym (art. 83), konieczności przeprowadzania jej w obecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej (art. 80) oraz zakazie zbiegu kilku kontroli (art. 82). Ustawa zawiera jednak wyjątki od tych zasad, które organy często interpretują zbyt szeroko. Do tego kontrolerzy – powołując się na uregulowania swoich ustaw branżowych – nie stosują się do ww. ograniczeń. Mogą to zrobić stosunkowo łatwo, gdyż większości przedsiębiorców nie stać na profesjonalną pomoc prawną.

Jest jednak i inny, zdaniem specjalistów, poważniejszy zarzut wobec przepisów ustawy. Nawet wtedy, gdy przedsiębiorca udowodni, że kontrola odbyła się z naruszeniem prawa, nie będzie należycie chroniony i poniesie wszelkie konsekwencje ustaleń powziętych w taki sposób. W ustawie brakuje bowiem przepisu precyzującego, iż zdobyte z naruszeniem prawa informacje nie mogą być wykorzystane przeciwko kontrolowanemu. W praktyce oznacza to, że nie ma realnych sankcji za łamanie prawa. Eksperci znają przypadki, w których wykonanie decyzji oznacza likwidację przedsiębiorstwa, choć postępowanie odwoławcze wykazuje nieprawidłowości w kontroli.

Takie sytuacje występują dość często, gdyż instytucji uprawnionych do kontroli przedsiębiorców jest aż 55. Zdaniem KPP, jest to argumentem przemawiającym za znowelizowaniem wszystkich aktów dających im takie kompetencje oraz wprowadzeniem zasady dającej zapisom ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pierwszeństwo w toku kontroli przed ustawami branżowymi. Ważne jest, aby przepisy były jednoznaczne i jasne – tak, aby ich interpretacja nie dawała możliwości ich obchodzenia.

Według KPP, skróceniu powinien ulec maksymalny czas trwania kontroli w danym roku kalendarzowym. Ich przedłużanie paraliżuje bowiem funkcjonowanie firm. Każda kontrola wiąże się z dezorganizacją funkcjonowania przedsiębiorstwa, choćby ze względu na konieczność wydelegowania pracowników do jej „obsłużenia”. Szczególnie uciążliwe jest to dla małych przedsiębiorstw.

Eksperci KPP uważają, że ustawa powinna określać dzień, w którym kontrola formalnie się rozpoczyna (np: dzień podjęcia czynności kontrolnych) oraz dzień jej zakończenia (choćby dzień przedstawienia protokołu z działań), czego nie zawierają obecne przepisy.

Według KPP niezbędne jest dodanie rozwiązania precyzującego, że obarczone brakami formalnymi upoważnienie nie może być podstawą do przeprowadzenia kontroli. Przedsiębiorcy wielokrotnie wskazywali, że zdarzają się takie przypadki. Oni zaś nie mogą nic zrobić, gdyż przepisy nie zawierają żadnych sankcji w tym zakresie.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: przedmiot ekspert interpretacja rozwiązania czynności praktyka decyzja organ nowelizacja przedsiębiorca możliwości instytucja przedsiębiorstwa przepisy kontrola przedsiębiorcy pomoc przedsiębiorców firma rok prawo ustawa polski informacja działalności osoba pracodawca zasada przedsiębiorstw przypadek 2008
Źródło: egospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE