Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Kształcenie kadr lotnictwa cywilnego w centrum przy Politechnice Śląskiej


Wiadomości | Kadry 2008-06-05 08:57:40

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Nawet 25 tys. pracowników może potrzebować w najbliższych latach polskie lotnictwo cywilne. Pracowników naziemnej infrastruktury kształcić będzie Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Będzie ono kształcić m.in. specjalistów budowy lotnisk, obsługi lotnisk i sprzętu lotniczego, logistyki, obsługi rynku lotniczego, organizacji operacji lotniczych oraz informatyków wyspecjalizowanych w problemach lotnictwa.

Jak podkreślają twórcy centrum, to zawody nie tylko poszukiwane na rynku, ale i zapewniające wysokie pensje. Zaplanowano studia dzienne, podyplomowe oraz kursy umożliwiające zdobycie potrzebnych certyfikatów.

3 czerwca w Gliwicach odbyło się seminarium inaugurujące działalność centrum, współtworzonego przez Politechnikę Śląską, Urząd Lotnictwa Cywilnego w Warszawie i Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze w Katowicach. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce.

"Lotnictwo w Polsce burzliwie się rozwija, potrzebuje specjalistów. Organizacyjna część przedsięwzięcia dobiega końca. Dziś powołujemy Radę Programowo-Naukową, dzięki której centrum ruszy pełną parą" - powiedział dziennikarzom rektor Politechniki Śląskiej, prof. Wojciech Zieliński.

Na studiach dziennych nowe kierunki zostaną uruchomione w przyszłym roku. A wcześniej na zlokalizowanym w Katowicach wydziale transportu Politechniki Śląskiej zorganizowano podyplomowe studia dla pracowników lotnisk w zakresie organizacji lotnictwa cywilnego w UE. To pierwsze takie studia w Polsce prowadzone na cywilnej uczelni. Rektor szacuje, że kiedy centrum ruszy pełną parą, rocznie będzie je opuszczać ok. 240 specjalistów tych poszukiwanych specjalności.

"Mamy do czynienia z gwałtownym rozwojem lotnictwa cywilnego w Polsce. Jeszcze 15 lat temu przewożono 10 proc. obecnej liczby pasażerów. Brakuje ludzi wykształconych kierunkowo, z umiejętnościami funkcjonowania we współczesnym lotnictwie. Nigdzie w Polsce nie kształcono ludzi do tych zadań, które w tej chwili są konieczne" - powiedział wiceprezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Zbigniew Mączka.

W centrum planowane są także badania nad kluczowymi problemami lotnictwa cywilnego, głównie w zakresie lotniczej platformy technologicznej, eksploatacji i obsługi statków powietrznych, infrastruktury lotnisk oraz systemów wspierających procesy zarządzania.

Tagi: transport wysoki urząd seminarium problem centrum organizacja działalność rok polski polska rynek
Źródło: PAP Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE