Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Coraz więcej coraz bardziej skomplikowanych patentów


Wiadomości | Zarządzanie 2008-06-03 08:40:32

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Bez odpowiednich narzędzi nie jest możliwe rozpatrywanie i ochrona coraz większej liczby coraz bardziej skomplikowanych patentów - mówili uczestnicy międzynarodowej konferencji PATLIB 2008, której gospodarzem jest obchodzący w tym roku 90-lecie Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Konferencja, objęta patronatem ministra nauki i szkolnictwa wyższego, jest kolejnym, dorocznym spotkaniem użytkowników i producentów informacji patentowej z całego świata, zorganizowanym przez Europejski Urząd Patentowy. Obrady PATLIB 2008 potrwają do 30 maja.

Współczesna gospodarka opiera się na wiedzy. Olbrzymia liczba zgłaszanych co roku patentów stwarza odpowiednio wielkie problemy - zarówno z udostępnianiem danych o nowych rozwiązaniach, jak i ich wieloletnią ochroną prawną. Tylko w Europie zajmuje się tym ponad 4000 osób w 320 urzędach i ośrodkach - mówił na konferencji prasowej zastępca prezesa Europejskiego Urzędu Patentowego Curt Edfjall. Eksperci sprawdzający oryginalność zgłaszanych rozwiązań to głównie inżynierowie z przygotowaniem prawnym.

By jednak ograniczona liczba specjalistów poradziła sobie z bezmiarem informacji, wprowadzane są coraz doskonalsze systemy elektroniczne, pozwalające gromadzić i analizować dane patentowe - takie, jak sieć PATLIB. W Europie działa zrzeszający 34 kraje (od roku 2004 - także Polskę) Europejski Urząd Patentowy, który za pośrednictwem internetu bezpłatnie udostępnia ok. 60 mln dokumentów patentowych. W zeszłym roku na terenie Europy opatentowano prawie 218 tys. rozwiązań, pochodzących z całego świata.

Jak mówiła dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego, obecnie można opatentować nowe rozwiązania w całej Europie, zgłaszając je u nas w kraju. Po kilku chudych latach, Polacy co roku zgłaszają o kilkanaście procent więcej patentów, wiele z nich to stojące na wysokim poziomie rozwiązania, dotyczące biotechnologii, chemii, nanotechnologii.

Jednak w "trybie europejskim" zgłaszanych jest tylko około 100 polskich patentów rocznie - co wynika w dużej mierze z wysokich opłat. Dopiero przy patentowaniu w 10 krajach jednocześnie taniej jest zgłosić się do Europejskiego Urzędu Patentowego, zamiast składać oddzielnie wniosek w każdym kraju. Na szczęście istnieje możliwość dofinansowania placówek naukowych, które zgłaszają patenty, co niweluje przeszkody natury finansowej.

27 krajowych ośrodków informacji udostępnia naszym uczelniom i przedsiębiorstwom informacje o istniejących już, opatentowanych rozwiązaniach, wspierających transfer technologii z ośrodków badawczo-rozwojowych do przemysłu oraz innowacyjność małych i średnich przedsiębiorstw.

Tagi: nauka teren ekspert rozwiązania wysoki urząd wiedza uczestnik problem 2004 kraj internet dane ochrona technologia konferencja rok prawo polski informacja wniosek przedsiębiorstw europejski 2008 gospodarka system
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE