Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Wiceprezes NBP: inflacja może wyjść poza cel inflacyjny


Wiadomości | Finanse 2008-05-29 14:57:58

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Polska powinna przystąpić do mechanizmu walutowego (ERM2), kiedy będzie wiadomo, w którą stronę podążą USA i np. rynki azjatyckie; teraz trzeba czekać i obserwować - uważa wiceprezes NBP Piotr Wiesiołek.

"Wejście do strefy euro pomogłoby rozprawić się z ryzykiem kursowym, [...] jednak ilość niepewności na rynkach globalnych jest duża i to nie jest najlepszy czas na wchodzenie do euro. Doświadczenie pokazuje, że waluta po wejściu do mechanizmu ERM2 jest często narażona na ataki inwestorów krótkoterminowych. Polska powinna przystąpić do mechanizmu walutowego, kiedy będzie wiadomo, w którą stronę podążą USA i np. rynki azjatyckie. W tej chwili powinniśmy czekać i obserwować" - powiedział Wiesiołek na spotkaniu z przedsiębiorcami.

Jego zdaniem niepewność rozwoju sytuacji na rynkach bazowych, powoduje trudność przy podejmowaniu decyzji o stopach procentowych.

"Poziom niepewności co do rozwoju sytuacji na rynkach bazowych, powoduje, że trudno przewidzieć co się będzie działo. (...) Sygnały, które napływają do nas z USA i z zachodniej Europy są dwuznaczne. Nie wiemy, w którą stronę pójdę te gospodarki. (...) To powoduje pewną trudność dla Rady Polityki Pieniężnej przy podejmowaniu decyzji" - powiedział.

Dodał, że wysoka inflacja może podnosić oczekiwania inflacyjne, co stwarza zagrożenie efektem drugiej rundy, co w tej chwili dzieje się w Polsce. "To bardzo niepokojące, szczególnie, że w górę idą ceny paliwa i żywności - głównych składników koszyka konsumpcyjnego" - dodał.

Jego zdaniem inflacja może nawet wyjść poza cel inflacyjny, ale wróci do celu w 2009 roku.

Narodowy Bank Polski przewiduje, że w 2008 i 2009 wzrost gospodarczy lekko wyhamuje, ale Polska - zdaniem Wiesiołka - nie powinna doświadczyć "żadnego dramatycznego spowolnienia".

Wiesiołek podkreślił, że dobra jest również struktura wzrostu, za którym stoją głównie inwestycje, eksport i import. "Pomimo, że deficyt na rachunku obrotów bieżących w tej chwili wzrasta, to jednak ten wzrost jest bardzo umiarkowany i w tym względzie nie widzę zagrożenia" - dodał.

Na zakończonym w środę posiedzeniu RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Tagi: ryzyko wysoki rachunek polityka polityk decyzja 2009 bank cena wzrost inwestycja rok polski polska cel rynek 2008 gospodarka euro
Źródło: PAP/biznes.onet.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE