Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Przedsiębiorczość to sztuka pozytywnego myślenia


Porady ekspertów | Zarządzanie 2008-05-28 08:59:01

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

"Największym problemem Polaków jest to, że chcą dobrze funkcjonować bez ponoszenia ryzyka. To niemożliwe" - mówi prof. Alojzy Z. Nowak, ekonomista, specjalista w dziedzinie zarządzania i stosunków międzynarodowych.

Badacz przyznaje, że na całym świecie nauczanie przedsiębiorczości uległo standaryzacji, jednak zaznacza, że w kulturze gospodarczej wciąż istnieją wielkie różnice między Stanami Zjednoczonymi, Europą, a w niej Polską oraz Azją.

"Na uniwersytecie w Hong Kongu dowiedziałem się o małych przedsiębiorcach, którzy bankrutują rano, a już po południu otwierają nową firmę. Koledzy z Singapuru mówili mi, że tam trzykrotnie w ciągu dnia można otworzyć firmę" - mówi prof. Nowak.

Jak ocenia, w niektórych miejscach spełnione są wszystkie warunki zewnętrzne, aby można było bez trudu otworzyć i zamknąć firmę. Są tam uproszczone procedury, a poza tym istnieje coś, co nazywamy duchem przedsiębiorczości. Zdaniem profesora, takie otwarte podejście do prowadzenia interesów można zaobserwować również w Stanach Zjednoczonych.

"Powstaje tam bardzo wiele małych firm i również wiele bankrutuje, ponieważ niektóre pomysły się nie sprawdzają. Zarówno powstanie jak upadek firmy nie jest zbyt dużym obciążeniem; nie chcę powiedzieć finansowym, bo zawsze wiąże się to z kosztami, ale psychicznym. Nie ma problemu z tym, że ktoś walczy o sukces, a nie odnosząc go za pierwszym razem, nie zakłada z góry , że nie uda mu się już nigdy. Tam każdy ma przekonanie, że jest na tyle dobry, aby odnieść sukces" - ocenia ekspert.

Według prof. Nowaka, Europejczycy mają awersję do podejmowania ryzyka i obawiają się porażki. Do tych cech naszego charakteru dopasowuje się system edukacji, w którym zbyt słabo podkreśla się pozytywne strony kreatywności i innowacyjności, a bierność często opłaca się uczniom i studentom bardziej, niż twórcze myślenie i próby pójścia innymi, niż utarte, ścieżkami.

Oznaką wspomnianych zmian jest, zdaniem profesora, deklarowana przez studentów wola prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Około 65 procent osób, kształcących się na Wydziale Zarządzania chciałoby mieć swoją firmę. Pięć lat temu odsetek ten nie przekraczał 30 procent, reszta studentów planowała zatrudnić się w wielkich korporacjach - znanych i sprawnie funkcjonujących, gdzie nie ma ryzyka, a droga kariery jest jasno określona.

Prof. Nowak przytacza również badania naukowców z Londynu. Wykazały one, że imigranci z Polski są najbardziej przedsiębiorczą mniejszością w Wielkiej Brytanii. Na około 400 tysięcy Polaków 40- 50 tys. założyło swoje własne firmy, zatrudniające dwie bądź więcej osób. Wedle tych badań przodujemy w tworzeniu miejsc pracy.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: innowacyjność ekspert procedura ryzyko odsetek problem warunek przedsiębiorczości firma praca polski działalności polska koszt system
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE