Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Sankcje za brak skrzynek


Wiadomości | Prawo 2008-05-21 08:57:06

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Tylko w jeden trzeciej bloków wymieniono do tej pory skrzynki pocztowe na unijne. Zarządcy, którzy z z montażem nie uporają się do połowy sierpnia, muszą się liczyć z procesem. Prywatni operatorzy pocztowi raczej nie ustąpią - pisze "Metro".

Zgodnie z unijnymi wytycznymi nowe skrzynki powinny pojawić się do 24 sierpnia. Wymiana jest konieczna, by dostęp do nich mieli wszyscy operatorzy pocztowi - również komercyjni, np. UPS czy InPost (w całej Polsce działa w tej chwili około 200 operatorów pocztowych).

Dziś, by dostać się do starej skrzynki, trzeba mieć klucz. A nim dysponuje tylko adresat i Poczta Polska. W takiej sytuacji prywatne firmy muszą doręczać przesyłkę do rąk własnych adresata. Brak dostępu do skrzynek oznacza, że konkurencja na rynku pocztowym to fikcja. Niestety, sytuacja raczej nie zmieni się pod koniec sierpnia - uważa gazeta.

Do tej pory, choć Polska miała na to aż pięć lat, z 800 tys. starych skrzynek, których właścicielem była Poczta, wymieniono zaledwie 20 proc. Nie wiadomo, ile nowych skrzynek zostało zamontowanych w blokach wybudowanych w ostatnich pięciu latach. Dlaczego wymiana idzie tak opornie?

"Mamy większe problemy do rozwiązania: przeciekające dachy, pozatykane rury, pourywane rynny. A do tego wszystkiego nie wszyscy lokatorzy płacą czynsz. Tymczasem jedna skrzynka kosztuje ok. 40 zł. Nie stać nas na taki wydatek tylko po to, aby ułatwić życie pocztowcom" - mówi gazecie "Metro" Helena Parlicka, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości, do którego należy prawie 400 "kamieniczników".

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: gazeta rozwiązania nieruchomości problem życie wydatek firma prawo polski polska rynek należy
Źródło: PAP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE