Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Dni Technik Satelitarnych 2008


Wydarzenia | Zarządzanie 2008-05-21 08:36:47

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Serię wydarzeń, służących ukazaniu praktycznej użyteczności technik satelitarnych i dyskusji na temat pożądanych kierunków rozwoju tego sektora w Polsce, organizuje Polskie Biuro ds. Przestrzeni Kosmicznej (PBPK).

Impreza, pod nazwą Dni Technik Satelitarnych 2008 (DST), odbywać się będzie już po raz drugi. W tym roku zbiega się one z otwarciem debaty nad polską strategią wykorzystania przestrzeni kosmicznej i ratyfikacją porozumienia o współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną - poinformowała Anna Kobierczycka z PBPK.

Głównym wydarzeniem tegorocznych DTS ma być międzynarodowa konferencja -"Polish Space Industry - a European Partner". Odbędzie się ona 20 maja w Ministerstwie Gospodarki. Organizatorzy podkreślają, że chociaż udział w niej jest bezpłatny, wymaga rejestracji na stronie internetowej: www.dnitechnik.kosmos.gov.pl (ze względu na ograniczoną ilość miejsc).

Konferencja połączona będzie z prezentacją polskich podmiotów aktywnie rozwijających swój potencjał w dziedzinie wykorzystania technik satelitarnych i technologii kosmicznych. Drugim celem spotkania jest natomiast ukazanie konkretnych możliwości aktywnego udziału polskich podmiotów w Europejskim Programie Kosmicznym - programie o wartości przeszło 4 miliardów euro, którego realizacja jest współfinansowana przez Polskę. O przyszłości rodzimego sektora kosmicznego dyskutować będą polscy politycy, przedsiębiorcy i naukowcy, a także liczni goście z zagranicy, w tym reprezentanci Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Europejskiego Instytutu Polityki Kosmicznej i liderów europejskiego przemysłu kosmicznego - EADS Astrium i Thales Alenia Space.

Wspólnie postarają się znaleźć odpowiedzi na pytania: Dlaczego wykorzystanie przestrzeni kosmicznej jest ważne i dlaczego nie wolno nam dłużej stać z boku?, Jakie kierunki obierze polska polityka kosmiczna?, Jaka jest rola Polski w "kosmicznej Europie?", Na jakie poparcie państwa może liczyć sektor?, Jakie nowe szanse otwiera przed Polską Europejski Program Kosmiczny?, Których z tych szans nie możemy stracić? Gdzie jest miejsce dla polskiego przemysłu i jakie perspektywy dostrzegają liderzy europejskiego przemysłu kosmicznego?

Patronat honorowy nad DTS objęli: minister gospodarki, minister nauki i szkolnictwa wyższego, marszałek województwa mazowieckiego i prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak informuje Kobierczyka, druga część Dni Technik Satelitarnych 2008 to otwarte dla publiczności ekspozycje zorganizowane w ramach Pikniku Naukowego. 14 czerwca w okolicach Rynku Nowego Miasta w Warszawie stanie "Kosmiczna Wioska". Prezentowane w niej będą zaskakujące zastosowania technik satelitarnych w życiu codziennym, osiągnięcia instytucji naukowych i studentów oraz liczne rozwiązania komercyjne.

Szczegółowy program konferencjiáoraz informacje o innych imprezacháDni Technik Satelitarnych można znaleźć na stronie internetowej: www.dnitechnik.kosmos.gov.pl

Tagi: nauka biuro rozwiązania komisja polityk polityka województwo sektor realizacja możliwości ministerstwo wartość instytucja technologia konferencja agencja przedsiębiorczości przedsiębiorcy rok polski informacja program polska cel rynek europejski 2008 gospodarka euro
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE