Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Będzie lepsza ochrona praw podatnika?


Wiadomości | Księgowość 2008-05-19 15:39:22

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Kłopoty podatników w kontaktach z fiskusem to nie nowość. Optymizmem napawa więc fakt, że, jak donosi "Rzeczpospolita", działalność rozpoczyna właśnie ruch społeczny, którego celem będzie opracowanie karty praw podatnika. Powstanie takiego dokumentu pomoże jasno zdefiniować relację podatnik-organy podatkowe, a ponadto ma przyczynić się do zmiany prawa w tym zakresie.

Idea powstała przy okazji konferencji “Dzień ochrony praw podatnika”, która odbyła się 15 maja 2008 r. w Warszawie. Organizatorem spotkania była Oficyna Prawa Polskiego we współpracy z Krajową Radą Doradców Podatkowych oraz Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych. Uczestnicy spotkania uznali powstanie karty praw podatnika za konieczność, zdeterminowaną m.in. przekonaniem, że fiskus działa w sposób, który nie budzi zaufania, deklarowanym przez 72,5 proc. ankietowanych doradców podatkowych. Dla porównania, w Australii działanie organów podatkowych spotyka się z przychylnością 80 proc. doradców.

Wnioskodawcy byli zgodni co do funkcji, jakie ma spełniać karta. Wśród najważniejszych zadań dokumentu wymieniano m.in. poprawienie relacji między organami podatkowymi, podatnikami, doradcami podatkowymi i tymi, którzy prowadzą politykę podatkową, a także podniesienie świadomości podatników oraz doprowadzenie do stworzenia wzorca uczciwego działania organów podatkowych. Z góry jednak wiadomo, że, dla opracowania nowych standardów na gruncie ochrony praw podatników, sama działalność ruchu społecznego z pewnością nie wystarczy. Inicjatorzy pomysłu liczą więc na odzew społeczeństwa oraz poparcie parlamentarzystów, zwłaszcza, że wprowadzenie zmian, przy obecnej bardzo silnej ochronie aparatu fiskalnego, będzie należało do nie lada wyzwań.

Otwarta jest kwestia formy, w jakiej miałyby zostać zapisane prawa polskich podatników. Eksperci, biorący udział w spotkaniu, wskazują, że mogłaby to być np. część ogólna przepisów Ordynacji podatkowej.

Na poparcie słuszności obranego kierunku działań warto wspomnieć, że do 2004 r. dwie trzecie państw OECD miało kartę ochrony praw podatnika, bądź inny dokument o podobnym zakresie. I tak np., w Anglii dokument taki funkcjonuje od 1985 r., we Francji od 1975 r., a w Niemczech już od roku 1919. Ponadto, gdyby przyjrzeć się terminom wniesienia odwołania od decyzji fiskusa, okaże się, że pod tym względem Polska znacznie odbiega od reszty państw europejskich. Belgowie mogą odwołać się od decyzji organów podatkowych w ciągu sześciu miesięcy, Szwedzi- pięciu lat, Holendrzy i Austriacy- 30 dni, a Polacy- 14 dni.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: kontakt karta ekspert działanie uczestnik decyzja centrum 2004 organ ochrona przepisy konferencja działania dokument działalność rok prawo polski polska cel podatnik termin europejski 2008
Źródło: egospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE