Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Strefy ekonomiczne miejscem wdrażania nowych technologii


Wiadomości | Prawo 2008-05-13 12:25:42

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) powinny być miejscem promocji i wdrażania nowoczesnych technologii - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

"Tylko wtedy będziemy mogli całkowicie wykorzystać możliwości, jakie dają polskiej gospodarce" - powiedział Pawlak na spotkaniu z zarządami SEE, cytowany przez Ministerstwo Gospodarki w komunikacie.

Zdaniem wicepremiera, bardziej efektywnemu wykorzystaniu nowych technologii służyć może współpraca inwestorów z ośrodkami naukowymi.

"Ważne jest, aby zacieśnić współpracę uczelni i jednostek badawczo- rozwojowych z firmami działającymi w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Pozwoli to budować przewagę konkurencyjną Polski jako atrakcyjnego miejsca dla nowych inwestycji" - zaznaczył Pawlak, cytowany przez resort.

W opinii wicepremiera, jedną z głównych zachęt do lokowania w Polsce kolejnych inwestycji może być dobrze wykształcona kadra.
Wśród najważniejszych pozytywnych efektów działalności stref w 2007 r. Pawlak wymienił napływ kapitału zagranicznego i zwiększanie zatrudnienia.
Podkreślił, że liczą się nie tylko zyski specjalnych stref, ale przede wszystkim długofalowe skutki ich działalności dla gospodarki.

"Zadaniem stref w najbliższych latach będzie zbudowanie takiej sieci powiązań kadr, ośrodków naukowych, infrastruktury i kontrahentów, które sprawi, że nawet po wygaśnięciu przywilejów SSE, Polska będzie nadal atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych firm" - dodał.

Specjalne Strefy Ekonomiczne utworzono w celu rozwoju polskiej gospodarki, poprzez wsparcie regionów charakteryzujących się wysokim bezrobociem strukturalnym, monokulturą przemysłu oraz jednorodną produkcją. W Polsce działa 14 specjalnych stref ekonomicznych; 12 z nich znajduje się w nadzorze właścicielskim ministra gospodarki.

Na koniec czerwca 2007 r. wartość nakładów inwestycyjnych w SSE wyniosła 39,9 mld zł, czyli o 4,5 mld zł w porównaniu do 2006 r. W tym czasie powstało 125 tys. nowych miejsc pracy, w tym ponad 28 tys. w strefie katowickiej, 17 tys. w wałbrzyskiej i prawie 16 tys. w tarnobrzeskiej.

W I półroczu 2007 r. wydano 92 zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie stref; najwięcej - 16 - w wałbrzyskiej SSE. Następne w kolejności były: katowicka i kostrzyńsko-słubickia - po 11, a także pomorska - 10 i mielecka - 9 pozwoleń. ASK

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: teren resort promocja wysoki jednostka możliwości ministerstwo technologia 2006 inwestycja firma praca prawo polski działalności polska 2007 cel gospodarka
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE