Kalendarz wydarzeń
Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Ponad 2,6 mld euro dla innowacyjnych firm


Wiadomości | Dotacje 2008-05-13 11:20:54

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Od 12 maja tego roku przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie innowacyjnych projektów ze środków unijnych. Unijny program "Innowacyjna Gospodarka" przewiduje na ten cel 2,6 mld euro.

Jak mówił na konferencji prasowej wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, projekty realizowane z tego programu mają duży wpływ na rozwój polskiej gospodarki.

Ponad 1 mld euro ma trafić do firm inwestujących w nowoczesne produkty i usługi oraz tworzących najwięcej nowych miejsc pracy. Kwota 186 mln euro ma być przeznaczona dla przedsiębiorstw podejmujących działalność badawczo-rozwojową. Ok. 1,4 mld zł otrzymają firmy wykorzystujące najnowsze rozwiązania technologiczne w produkcji i w usługach.

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Danuta Jabłońska poinformowała, że pierwsze umowy z przedsiębiorcami będą zawierane na przełomie sierpnia i września.

Zdaniem Pawlaka, zmiany kursowe oraz umacniający się złoty wobec euro mogą być dotkliwe dla beneficjentów funduszy unijnych. Wyjaśnił, że dotyczy to osób już realizujących projekty ze środków unijnych, a nie ubiegających się o nie.

"W tym zakresie ze strony ministerstwa gospodarki, a także uczestników tych programów będziemy sugerować, aby minister finansów podjął takie działania, by te sprawy ujednolicić; być może doprowadzić do sytuacji, w której w perspektywie roku będzie można opierać się o jeden kurs niezależny od wahań na rynkach" - zapewnił Pawlak.

"Liczymy na to, że będziemy mogli w tym zakresie zrobić postępy tak, by na beneficjentów nie było przenoszone ryzyko kursowe" - dodał minister gospodarki.

Celem programu "Innowacyjna Gospodarka" jest podniesienie innowacyjności polskich firm m.in. poprzez wykorzystanie światowych rozwiązań technologicznych. DOL

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: innowacyjność ryzyko produkcja rozwiązania produkt finanse rozwój ministerstwo projekty konferencja agencja działania usługi kwota przedsiębiorczości przedsiębiorcy firma praca rok projekt polski fundusz program umowa cel rynek przedsiębiorstw gospodarka euro działalność
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE