Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Kursy językowe jako koszt uzyskania przychodu


Porady ekspertów | Księgowość 2008-05-12 15:11:24

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Nie ma przeszkód, aby przedsiębiorcy zaliczali naukę języków obcych do kosztów uzyskania przychodów. Organy podatkowe, o czym świadczy wiele korzystnych interpretacji, godzą się na to pod warunkiem jednak, że podatnik potrafi wykazać bezpośredni związek między potrzebą nauczenia się języka, a kierunkiem prowadzonej działalności.

Co do zasady, kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT. Przepis ten nie wyłącza jednak nauki języków obcych, można więc uznać, że zaliczenie jej do kosztów działalności jest jak najbardziej zasadne. Nie w każdej sytuacji będzie to jednak możliwe.

Przede wszystkim należy pamiętać, aby zachować zdrowy rozsądek. Urząd skarbowy na pewno nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodu wydatków, które nie będą racjonalnie i gospodarczo powiązane z rodzajem prowadzonego biznesu. Podatnik musi więc umieć argumenty, które pozwolą na wykazanie, że pomiędzy wydatkami a kierunkiem działalności istnieje silny związek przyczynowo-skutkowy. Co więcej, musi też wskazać, że np. nauka języka angielskiego przełoży się na osiągane przez niego dochody lub przynajmniej na zabezpieczenie ich źródła.

Na tym jednak nie koniec. Kolejnym z warunków, wymaganych przez fiskus, jest stosowne udokumentowanie poczynionego wydatku. Musi się to odbyć zgodnie z regułami, które określa rozporządzenie resortu finansów odnośnie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Konieczność tą potwierdza m.in. Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo w interpretacji z 20 grudnia 2006 r. (US.1431.DGI/415-79-893/BJ/06).

Możliwość zaliczenia do kosztów kursów językowych, mają również właściciele firm, którzy postanowili umożliwić pracownikom rozwój umiejętności właśnie poprzez naukę języka obcego. Tutaj także należy wykazać, że kursy, na które uczęszczają pracownicy, służą podniesieniu ich umiejętności, a co za tym idzie, osiągnięciu przez firmę przychodów. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 17 stycznia 2008 r. (IP-PB3-423-358/07-2/EM), w której czytamy m.in., że, w przypadku obsługi obcokrajowców, bariera językowa może znacząco wpływać na ograniczenie liczby potencjalnych klientów, a więc i ograniczać możliwość generowania wyższych dochodów.

Reasumując, podatnik, który stara się o zaliczenie nauki języków obcych do kosztów uzyskania przychodu, powinien umieć wskazać, że poniesione przez niego wydatki są w pełni racjonalne, związane z rodzajem prowadzonej działalności oraz pozwalają na osiąganie przychodów bądź zabezpieczenie ich źródła. Ponadto muszą być odpowiednio udokumentowane.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: nauka klienci resort umiejętności interpretacja rozporządzenie urząd organ finanse wydatek rozwój 2006 warunek przychody koszty przedsiębiorcy firma ustawa pracownik działalności cel podatnik zasada przypadek koszt 2008 należy
Źródło: egospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE