Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Karta podatkowa a kontrola skarbowa


Porady ekspertów | Finanse 2008-05-08 12:59:41

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Karta podatkowa to jedna z najprostszych możliwości płacenia podatków, która nie nakłada obowiązku prowadzenia skomplikowanej księgowości. Brak konieczności szczegółowego ewidencjonowania działalności gospodarczej jest wygodą, ale jak się okazuje, może również przysporzyć problemów. Fiskus chce bowiem kontrolować dochody, których przedsiębiorcy na karcie podatkowej nie mają obowiązku dokumentować, pisze "Rzeczpospolita".

Wysokość podatku, który zobowiązani są odprowadzić tzw. kartowicze, uzależnia się od rodzaju prowadzonej działalności, ilości zatrudnionych pracowników oraz wielkości miejscowości, w którym biznes jest zarejestrowany. Niewątpliwą zaletą karty podatkowej jest brak obowiązku drobiazgowej ewidencji.

Podatnicy przekonują się jednak na własnej skórze, że ta zaleta w starciu z kontrolą fiskusa okazuje się wadą. Kartowicz nie musi bowiem wystawiać żadnych rachunków swoim klientom, chyba że na ich żądanie. Tym samym nie sposób określić, ile zarobił. Co prawda, może on udokumentować swoje przychody przedstawiając np. wyciągi z rachunków bankowych, ale takie rozwiązanie nie zawsze wystarcza organom podatkowym, a wtedy pojawia się problem, bowiem podatnik nie posiada innych dokumentów, które potwierdzałyby wysokość jego dochodów. Dlatego – w razie kontroli – trudno jest im udowodnić, że zarobione pieniądze pochodzą z legalnych źródeł, co – jak się okazało, wykorzystują organy skarbowe.

Podstawą prawną postępowań kontrolnych w zakresie przychodów z nieujawnionych źródeł jest art. 2 ust 1 pkt 2 ustawy o kontroli skarbowej stanowiący, że kontrola skarbowa obejmuje ujawnianie i kontrolę niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej, a także dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów. Ponadto, w świetle art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia, jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniu zgromadzonym przed poniesieniem tych wydatków lub zgromadzeniem mienia, pochodzącym z przychodów uprzednio opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.

Zdaniem resortu finansów, kontrole nieujawnionych źródeł przychodów mogą być przeprowadzane niezależnie od sposobu, w jaki podatnik rozlicza się z fiskusem. Założenie to można uznać za słuszne, bowiem w przeciwnym razie niektóre grupy podatników byłyby uprzywilejowane. Rozmówcy dziennika podkreślają jednak, że w przypadku kartowiczów, nieprowadzących ewidencji do celów podatkowych, organy podatkowe powinny akceptować inne dokumenty oraz oświadczenia podatników, które mogłyby służyć potwierdzeniu okoliczności uzyskania przychodów.

 

Tagi: ewidencja resort karta pieniądze wysokość problem klient organ finanse wydatek możliwości wartość przychody kontrola dokument przedsiębiorcy rok podatek ustawa działalności podatnik przypadek
Źródło: eGospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE