Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Kodeks spółek – rewolucyjne ułatwienia


Wiadomości | Zarządzanie 2008-04-29 14:00:22

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Obniżenie wysokości minimalnego kapitału zakładowego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością do 5 tys. zł, a w spółkach akcyjnych do 100 tys. zł, a także zniesienie obowiązku przekształcania spółek cywilnych w spółki jawne – to tylko niektóre ze zmian zawartych w nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, którą 22 kwietnia br. przyjął rząd.

Kolejne ułatwienia dla firm zostały wypracowane przez międzyresortowy zespół pod przewodnictwem wiceministra Adama Szejnfelda w ramach „Pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości”.

Obowiązujące przepisy Kodeksu spółek handlowych stanowią istotną barierę rozwoju i funkcjonowania firm w Polsce nakładając na nie m.in. kosztowne, często zbędne sankcje i obowiązki administracyjne. Nowelizacja znosi m.in. obowiązek przekształcania spółek cywilnych w spółki jawne. Jest to obecnie wymagane w przypadku, gdy przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat osiągnęły wartość, która zobowiązuje firmę do prowadzenia ksiąg rachunkowych (800 tys. euro rocznie).

Ponadto Kodeks utrudnia powstawanie nowych spółek poprzez wysokie wymagania względem posiadanego przez założycieli kapitału początkowego. Zaakceptowana przez rząd nowelizacja przewiduje obniżenie wysokości minimalnego kapitału zakładowego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z 50 do 5 tys. zł i w spółkach akcyjnych z 500 do 100 tys. zł.

Zawierająca propozycje MG nowelizacja eliminuje też inne utrudnienia wynikające z obecnych przepisów Kodeksu spółek handlowych:

Ustawa o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych to jedna z 21 propozycji legislacyjnych MG w ramach „Pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości”, autorstwa wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda.

Wyeliminuje ona m.in. nakaz przekształcania spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego wbrew woli wspólników oraz obniży poziom obowiązkowego kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i w spółce akcyjnej. Projekt został uzgodniony w ramach grupy międzyresortowej, w składzie: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: kara wysoki polityk polityka rzecz nowelizacja finanse ministerstwo wartość przedsiębiorstwa zwrot przepisy cena spółki przedsiębiorczości firma praca projekt prawo ustawa informacja polska przypadek gospodarka euro
Źródło: www.mg.gov.pl
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE