Kalendarz wydarzeń
Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

MRR: terminy konkursów dla firm w tym tygodniu


Wiadomości | Prawo 2008-04-07 11:34:10

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W tym tygodniu ogłoszone zostaną terminy konkursów na unijne dotacje dla firm w programie Innowacyjna Gospodarka - zapowiada Elżbieta Bieńkowska - minister rozwoju regionalnego.

Po ponad roku udało się zakończyć prace nad rozporządzeniem o udzielaniu pomocy publicznej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest ono niezbędne do uruchomienia przez agencję unijnego wsparcia na lata 2007 - 2013 z programu Innowacyjna Gospodarka. Elżbieta Bieńkowska w piątek złożyła podpis pod tym rozporządzeniem. Wejdzie ono w życie w ciągu 14 dni po jego opublikowaniu. W ten sposób zniknęła ostatnia przeszkoda w uruchomieniu m.in. dotacji do innowacyjnych inwestychu o wartości 8 - 160 mln zł ( Działanie 4.4 PO IG).

W tym tygodniu PARP zamieści na swoich stronach internetowych wszystkie niezbędne dokumenty dla zainteresowanych. Natomiast na jutro resort gospodarki oraz agencja zwołały konferencję, na której podadzą terminy naborów w PO IG.

- Staraliśmy się robić wszystko, by jak najszybciej uruchomić wsparcie dla firm, ale prace nad rozporzadzeniem zabrały nam dużo czasu - mówi Elżbieta Bieńkowska.

Na wniosek PARP przez miesiąc, jaki pozostał do rozpoczecia naboru wniosków, przedsiębiorcy mają mieć możliwość dokładnego zapoznania się z dokumentacją konkursową. Przypomnijmy, że MRR deklarował, że w tym roku w ramach Działania 4.4 będzie do podziału ok. 1,5 mld zł.

 Według Agnieszki Jankowskiej, dyrektora departamentu zarządzania programami konkurencyjności i innowacyjności w MRR, możliwe, że przedsiębiorcy z całej Polski będą musieli składać wnioski o dotacje w PARP w Warszawie. Tak się stanie, jeśli nie uda się na czas wybrać w każdym województwie regionalnej instytucji finansującej (RIF). Ocena formalna złożonych wniosków odbędzie się już w RIF-ach.

- Zakładamy, że do końca maja uda się wybrać w każdym regionie po jednej instytucji - mówi Agnieszka Jankowska.

Resort nie ma zamiaru naciskać na urzędy marszałkowskie, by przyśpieszyły konkursy dla firm w regionalnych programach operacyjnych. Na razie wystartowały one tylko w dwóch regionach: Opolskiem i Wielkopolskiem.

- Nie będę niczego w tym zakresie narzucała województwom. To ich decyzja, kiedy uruchomią dotacje dla przedsiębiorców - podkreśla Elżbieta Bieńkowska.

Dodaje, że w władze regionów mają świadomość, że firmy czekają na dotacje, ale chcą przygotować się do uruchomienia unijnego wsprcia. Według niej środki z UE we wszystkich regionach zostaną uruchomione do końca roku.

Według minister, kończą się już prace nad projektem noweli ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Kluczową zmianą dla beneficjentów jest wprowadzenie mozliwości odwoływania się do sądu od wyników konkursu. Będzie to mozliwe tylko w przypadku wystąpienia nieprawidłowości przy ocenie wniosku.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma praca rok projekt ustawa polski program polska 2007 termin wniosek zasada przypadek gospodarka przedsiębiorców dotacja pomoc przedsiębiorcy przedsiębiorczości dokument działania agencja instytucja wartość życie decyzja wsparcia ocena 2013 polityka polityk działanie resort innowacyjność
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE