Kalendarz wydarzeń
Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Brak refundacji składek można zaskarżyć do sądu


Porady ekspertów | Zarządzanie 2008-04-01 12:39:53

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Pracodawcy i niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą złożyć do sądu administracyjnego skargę na bezczynność PFRON, jeśli fundusz nie wypłaca w terminie refundacji składek ZUS.

Tysiące rencistów, którzy prowadzą własne firmy, oraz pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych wciąż czekają na zwrot opłaconych do ZUS składek. Dotychczas Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zrefundował je jedynie 3 tys. spośród 15 tys. niepełnosprawnych przedsiębiorców. Niektórzy czekają na zwrot składek za styczeń ( opłaconych w lutym), choć zgodnie z przepisami fundusz ma siedem dni na przelanie kwoty refundacji od momentu złożenia wniosku o taką wypłatę.

- W trakcie prac nad przepisami dotyczącymi refundacji zapowiadaliśmy, że taki system pomocy może spowodować kłopoty finansowe, a nawet upadłość wielu firm, bo często nie stać ich na opłacanie składek i czekanie miesiącami na zwrot - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osbób Niepełnosprawnych.

Osoby czekające na refundację nie są jednak bezbronne. Mogą podjąć działania, które przyspieszą zwrot opłaconych składek.

- Po pierwsze, mogą wysłać do PFRON pisemne wezwanie o wypłatę takiej pomocy - mówi Andrzej Mikulski, radca prawny z Kancelarii Mikulski i Wspólnicy.

Jako podstawę prawną takiego pisma powinni przedstawić art. 25 c ust. 5 ustawy z 17 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. nr 123, poz. 776 z późn. zm). Zgodnie z nim, fundusz jest zobowiązany do przekazania na rachunek bankowy wnioskodawcy kwoty refundacji składek na ubezpieczenia społeczne w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania takiego wniosku.

Po drugie, powinni złożyć równocześnie skargę  na działanie PFRON do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które jest instytucją nadrzędną wobec funduszu. Pisma takie (wraz ze wskazaniem błędów, jakie popełnia PFRON w procesie refundacji składek) przyjmuje wchodzące w skład resortu pracy Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

W każdym czasie pracodawcy i osoby niepełnosprawne czekające więcej niż siedem dni na refundację mogą złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na bezczynność PFRON. Wojewódzki sąd administracyjny uwzględniając skargę, zobowiąże organ do wypłaty zwrotu opłaconych składek. Nie może natomiast wykonać takiej czynnosci w imieniu funduszu.

- Niestety, tego typu sprawy trwają długo, a wyroki nie zawsze umożliwiają zmuszenie organu do dokonania określonej czynnosci - mówi Andrzej Mikulski.

W razie niewykonania takiego wyroku osoba ubiegająca się o refundację musi bowiem najpierw pisemnie wezwać fundusz do załatwienia sprawy, a następnie złożyć skargę do sądu o wymierzenie PFRON grzywny. Osobie, która poniosła szkodę wskutek niewykoannia orzeczenia sądu, służy roszczenie o odszkodowanie na zasadach przewidzianych w prawie cywilnym.

Zdaniem prawników najskuteczniejszym sposobem przyspieszenia wypłaty refundacji jest jednoczesne wezwanie PFRON do jej wypłaty, złożenie skargi na działanie funduszu do Ministerstwa Pracy i do sądu administracyjnego na jego bezczynność.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma praca prawo ustawa polski fundusz osoba pracodawca termin wniosek zasada system przedsiębiorców pomoc przedsiębiorcy zus kwota działania zwrot ministerstwo organizacja organ polityka polityk wyrok rachunek społeczne działanie moment sąd resort biuro
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE