Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Opłaty licencyjne są kosztem


Porady ekspertów | Finanse 2008-04-01 11:49:46

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Jak ujmować w rozliczeniach podatkowych koszty opłat licencyjnych, których wartość jest zależna od obrotu określonymi towarami lub usługami?

Zgodnie z art. 16 g ust. 14 ustawy o CIT do wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, nie wlicza się płatności naliczanych od przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę. Płatności takie są więc kosztem uzyskania przychodu. Gdy opłata licencyjna jest należna od np. każdej sztuki sprzedawanego wyrobu albo stanowi procent od wartości sprzedaży, taką opłątę potraktować trzeba jako koszt uzyskania przychodu bezpośrednio związany z uzyskiwanymi przychodami, który zaliczany powinien być na podstawie art. 15 ust. 4b ustawy o CIT, a więc co do zasady w roku podatkowym, w którym występują przychody z "licencjonowanej " sprzedaży.

Tagi: towar opłaty wartość przychody rok prawo ustawa zasada koszt
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE