Kalendarz wydarzeń
Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Ulgi na nowe miejsca pracy i inwestycje


Wiadomości | Zarządzanie 2008-03-18 11:31:02

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Mały i średni przedsiębiorca zabiegający o pomoc na inwestycje będzie musiał utrzymać nowe miejsca pracy przez trzy lata.

Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną.

Chodzi o pomoc w spłacie zobowiązań na podstawie ordynacji podatkowej. Przewiduje się możliwość odroczenia terminu zapłaty podatku lub jego rozłożenie na raty. Dotyczyłoby to też zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę. Inną formą pomocy może być umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.

O pomoc regionalną mogą się ubiegać u organów podatkowych i celnych mali i średni  przedsiębiorcy. Także ci, których firma (mała) jest przedsiębiorstwem nowo powstałym, tzn. od dnia jej zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym lub dnia wpisu do ewidencji działalności gospodarczej minęło mniej niż pięć lat.

Rządowe  rozporządzenie przewiduje pomoc na nowe inwestycje ( w tym koszty wynagrodzenia dla zatrudnionych w nowo utworzonych miejscach pracy bezpośrednio w wyniku realizacji tej inwestycji) oraz nowe duże projekty inwestycyjne.

Przykładowo kosztami, które będą mogły zostać objęte pomocą na podstawie kosztów inwestycji, będzie cena nabycia gruntów.

Przedsiębiorca ubiegający się o pomoc na nowe inwestycje będzie musiał złożyć specjalne oświadczenie, w którym zobowiąże się do utrzymania przez pięć lat ( mali i średni - trzy lata) nowych miejsc pracy oraz dotychczasowego zatrudnienia na poziomie nie niższym niż średnie z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie inwestycji. Musi się też zobowiązać do wniesienia własnego wkładu w finansowanie inwestycji w wysokości co najmniej 25 proc.

Na podstawie tego rozporządzenia pomoc regionalna będzie mogła być udzielana do 31 grudnia 2013 r.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: ewidencja ulga rejestr odsetek rozporządzenie opłaty 2013 wynik przedsiębiorca realizacja cena koszty przedsiębiorcy inwestycja pomoc firma praca projekt podatek działalności termin koszt
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE