Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Firmy skorzystają z ulg w spłacie podatków


Wiadomości | Zarządzanie 2008-03-14 11:48:49

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Rząd przygotował projekt rozporządzenia, które wprowadza możliwość skorzystania z ulg w spłacie podatków w ramach pomocy regionalnej.

Projekt przygotowanego przez Radę Ministrów rozporządzenia określa szczegółowe warunki udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną, w formie odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia zapłaty podatku na raty, odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek określonych w decyzji oraz umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.

Pomoc regionalna na warunkach określonych w dotychczasowym rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 maja 2006r. w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy przy związanych z nową inwestycją mogła być udzielana do 31 grudnia 2006r.

W związku z tym, że 13 września 2006 r. Komisja Europejska zatwierdziła zgłoszoną przez Polskę Mapę pomocy regionalnej na okres od 1 stycznia 2007r. do 31 grudnia 2013 r., należało wydać nowe rozporządzenie. projekt rozporządzenia stanowi wykonanie delegacji  ustawowej zawartej w art. 67 b par. 5 Ordynacji podatkowej, która upoważnia Radę Ministrów do określania warunków udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych ( m.in. ulg stanowiących pomoc regionalną), mając na uwadze dopuszczalność i warunki udzielania pomocy państwa określone w przepisach prawa wspólnotowego.

Pomoc regionalna będzie mogła być udzielona:

- na nowe inwestycje, w odniesieniu do: kosztów inwestycji w rzeczowe aktywa oraz w wartości niematerialne i prawne, związanych z realizacją tej inwestycji lub kosztów wynagrodzenia dla miejsc praz tworzonych bezpośrednio w wynkiu realizacji tej inwestycji,

-  dla nowo powstałych małych przedsiębiorstw.

Pomoc regionalna nie będzie udzielana beneficjentom, na których ciąży obowiązek zwrotu pomocy, wynikającej z wcześniejszej decyzji Komisji Europejskiej, uznającej pomoc za niezgodną z prawem oraz ze wspólnym rynkiem.

Określono też, że przepisów rozporządzenia nie będzie się stosowało między innymi do pomocy regionalnej udzielanej w sektorach: rybołóstwa i akwakultury, budownictwa okrętowego, hutnictwa żelaza i stali, górnictwa węgla, włókien syntetycznych oraz rolnictwa związanej z produkcją pierwotną niektórych produktów.

2013 rok to ostateczny termin udzielania przedsiębiorcom ulgi w ramach pomocy regionalnej.

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma praca rok projekt podatek prawo termin rynek przedsiębiorstw europejski pomoc inwestycja koszty warunek 2006 przepisy zwrot wartość realizacja sektor decyzja 2013 opłaty komisja rozporządzenie odsetek ulga
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE