Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Początek działania firmy a INKUBATORY


Porady ekspertów | Dotacje 2008-03-12 09:09:05

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Otwierając swoją firmę zastanawiasz się jak sobie poradzisz, czy warunki rynkowe pozwolą Ci przetrwać wśród tak rozbudowanej konkurencji, czy jesteś w sanie wybić się na tyle żeby klientela nie tylko Cię dostrzegła wśród tak wielu gigantów rynkowych ale stała się Twoim odbiorcom usług, w końcu zastanawiasz się czy warunki biurowe czynszowe, personalne nie przerosną Cię pod względem organizacyjnym a co ważniejsze kosztowym.

Odpowiedzi na te pytanie w wielu aspektach jest w stanie udzielić Ci instytucja INKUBATORA.
Istnieją inkubatory akademickie, przedsiębiorczości oraz technologiczne.

W niniejszym artykule nazwie typy tych ośrodków oraz pozostawię dane kontaktowe na kilka funkcjonujących w województwie śląskim.

Jeżeli chodzi o inkubatory akademickie, czyli tzw. preinkubatory stanowią one niejako przedłużenie cyklu edukacji studentów kończących wyższą uczelnię i tym samym zainteresowanych tematem rozwijania własnego biznesu. Inkubatory akademickie, w skrócie AIP (Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości) to ośrodki działające przy wyższych uczelniach, które dają dydaktyczną możliwość przygotowania studenta do praktycznego działania na rynku oraz weryfikacji wiedzy i umiejętności we własnej firmie. W ten sposób wspierani są studenci w podejmowanych i prowadzonych działaniach rynkowych poprzez jeszcze swoich wykładowców, czyli fachowców z poszczególnych branż tj. m.in. marketingowej, księgowej, analitycznej itp. zależy w jakiej dziedzinie zaczyna działać nowa mała firma.
Kadra w Inkubatorach podejmuje się szeregu specyficznych działań zorientowanych na edukację przedsiębiorczości oraz komercjalizację nowych produktów i technologii, a tym samym możliwość rozwoju poprzez dostęp do: uczelnianych laboratoriów i aparatury badawczej, doradztwa technologicznego i patentowego, wiedzy naukowców i studentów przy świadczeniu usług doradczych i szkoleniowych oraz baz danych o badaczach i wynalazcach, pomysłach, patentach i technologiach.
AIP zapewnia też podstawowe warunki bytowe dając lokum firmie w obrębie uczelni, najczęściej większe pomieszczenie podzielone zostaje na małe boksy gdzie młodzi zarządcy swoich firm wykonują swoje zadania, mając przy tym dostęp do zaplecza technicznego (wspólnego telefonu, faksu, Internetu, xera, skanera, itp. urządzeń biurowych). Finansowe utrzymanie nie jest zbyt obciążające. Zasada jest często podobna, w inkubatorach firma zaczyna zarabiać, płaci symboliczną kwotę za użytkowanie powierzchni i urządzeń. Po opuszczeniu murów uczelni student-przedsiębiorca musi przenieść firmę po prostu na globalnie funkcjonujący rynek, może też kontynuować inkubacje ale już w kolejnym Inkubatorze tj. Inkubatorze Przedsiębiorczości.

Inkubatory przedsiębiorczości od akademickich różnią się tym, iż osoby go prowadzące, czy też zatrudnione celem wspomagania prac inkubatora niekoniecznie są pracownikami uczelni, są to komercyjnie zatrudnieni przez zarządcę inkubatora pracownicy, u których młody przedsiębiorca otrzyma wsparcie merytoryczne i praktyczne dla prowadzonych działań swojej firmy. Ponadto odbiorcami tego inkubatora mogą być dowolne osoby fizyczne, zatem niekoniecznie tylko ludzie młodzi, ale tacy którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem firmy. W tym przypadku bytność w Inkubatorze Przedsiębiorczości wiąże się z następującymi zasadami: przedsiębiorca na preferencyjnych warunkach wynajmuje lokum dla swojej firmy, z dostępem do sieci teleinformatycznej, obsługą sekretarską (tzw. wspólny sekretariat gdzie znajdują się min. faks, xero, skaner) oraz możliwością skorzystania z porad osób wykwalifikowanych z zakresu księgowości, prawa, podatków, marketingu, promocji itp.
Koszty utrzymania są rozłożone progresywnie i układają się następująco: w pierwszym roku przedsiębiorca płaci symboliczne stawki za wynajem pomieszczenia oraz media, pozostałe koszty stanowi abonament – również preferencyjna kwota za korzystanie z wspomnianych powyżej np. urządzeń. W kolejnym roku przebywania w inkubatorze stawka progresywnie zostaje zwiększona jest to wzrost o ok. 30% od dotychczasowo ponoszonego kosztu, a i dostęp do opiekunów jest znacznie mniejszy, w kolejnym tj. trzecim roku przebywania firmy w inkubatorze z racji tego iż staje się ona coraz bardziej dorosłą i radząca sobie na rynku stawka znowu zostaje podwyższona wszystko celem przyzwyczajania przedsiębiorcy do warunków panujących na rynku komercyjnym, bo z chwilą kiedy upłyną 3 lata bytności firmy pod skrzydłami inkubacji przedsiębiorca powinien opuścić biurowiec inkubatora i znaleźć sobie lokum na zewnątrz z uwagi na to iż umie już funkcjonować samodzielnie na rynku, a i żeby zwolnić miejsce dla kolejnego przedsiębiorcy zaczynającego prowadzenie swojej działalności.

Jeżeli chodzi natomiast o inkubatory technologiczne to są to niejako rozbudowane inkubatory przedsiębiorczości o laboratoria, ewentualnie możliwość współpracy z wyższymi technicznymi uczelniami aby był stały dostęp do grup naukowców i dobrze wyposażonych laboratoriów badawczych.
Lokatorami inkubatora przedsiębiorczości są głównie przedsiębiorcy prowadzących firmy usługowe tudzież handlowe, natomiast w inkubatorach technologicznych znajdują swoje miejsce prowadzący firmy nastawieni na transfery technologii, działania innowacyjne na poziomie regionu bądź kraju. Sama forma funkcjonowania i organizacji bytowo-finansowej dla przedsiębiorcy znajdującego się w tym inkubatorze jest w zasadzie analogiczna do opisanej w stosunku do inkubatora przedsiębiorczości.

Kolejnym krokiem jednak po wyjściu z inkubatora technologicznego może być skierowanie torów firmy na park technologiczny, przemysłowy itp., ale o tym przeczytacie Państwo w kolejnym artykule.

Inkubatory w województwie śląskim wg raportu SOOIPP:

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości:
- Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości przy Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości im. Karola Goduli, Chorzów
- Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości przy Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej
- Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości przy Akademii Ekonomicznej, Katowice
- Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości przy Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania, Katowice
- Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości [Akademia Polonijna]
- Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości [Fundacja Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości oraz Akademia Ekonomiczna w Katowicach]

Inkubatory Przedsiębiorczości:
- Bielsko-Biała – Bielskie Centrum Przedsiębiorczości
- Chorzów – Inkubator Przedsiębiorczości
- Częstochowa – Częstochowski Inkubator Przedsiębiorczości
- Gliwice – Inkubator Przedsiębiorczości
- Knurów – Inkubator Przedsiębiorczości
- Ruda Śląska – Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości
- Będziński Inkubator Przedsiębiorczości [Powiatowy Urząd Pracy]
- Inkubator Przedsiębiorczości Sp. z o.o. 42-600 Tarnowskie Góry
- Inkubator Przedsiębiorczości [Fundacja Jastrzębski Inkubator Przedsiębiorczości]

Inkubatory Technologiczne:
- Beskidzki Inkubator Technologiczny [Agencja Rozwoju Regionalnego]
- Rybnicki Inkubator Technologiczny [Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw SA]

Źródło: STOWARZYSZENIE ORGANIZATORÓW OŚRODKÓW
INNOWACJI I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W POLSCE – Raport Ośrodki Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce 2007 – Krzysztof Matusiak

Autor:
Aleksandra Kandzia-Ulrych
PUNKT KONSULTACYJNY
Przy Górnośląskiej Agencji Przekształceń Przedsiębiorstw SA
Ul. Astrów 10
40-045 Katowice
Tel. 32/ 251 – 64 – 21 w. 105
e-mail: owp@gapp.pl

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: doradztwo raport promocja umiejętności urząd wiedza stawka centrum przedsiębiorca kraj organizacja internet dane innowacja instytucja technologia warunek agencja działania wzrost kwota przedsiębiorczości przedsiębiorcy firma praca rok prawo pracownik działalności polska 2007 osoba cel zasada rynek przedsiębiorstw przypadek koszt
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE