Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Rosną koszty działania firm


Wiadomości | Finanse 2008-03-11 15:51:55

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Wskaźnik informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce spadł ponownie o 0,6 pkt. Perspektywy wzrostu gospodarczego pogarszają się już od ponad sześciu miesięcy.

Spośród ośmiu komponentów wskaźnika wyprzedzającego pogorszyło się sześć. Od dłuższego już czasu kurczy się portfel zamówień w przedsiębiorstwach produkcyjnych, tempo spadku jest już jednak wolniejsze. Zdecydowanie szybciej spadają zamówienia eksportowe, co związane jest z pogarszającą się konkurencyjnością polskiego eksportu wskutek systematycznie umacniającej się polskiej waluty, a także ze słabszym popytem z zagranicy - wymienia "Gazeta Prawna".

Wzrasta popyt krajowy, do czego przyczynia się wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń oraz nasilająca się presja płacowa zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Na rzecz wzrostu popytu wewnętrznego działa wzrastające zatrudnienie oraz ciągle wysoka dynamika zaciągania kredytów konsumpcyjnych. Sam wzrost popytu wewnętrznego nie podtrzyma jednak wzrostu gospodarczego w dłuższym okresie.

Spełnienie żądań płacowych zagraża stabilności cen, co w krótkim czasie doprowadzi do spadku realnej siły nabywczej polskich konsumentów i ograniczy tempo rozwoju gospodarczego. Już obecnie widoczny jest wzrost kosztów wytwarzania w przedsiębiorstwach produkcyjnych, w tym zwłaszcza kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników. Stąd też nastroje przedsiębiorców, co do dalszego zwiększania zatrudnienia w firmach są raczej powściągliwe.

Pogarszająca się sytuacja finansowa przedsiębiorstw oraz wzrost ceny kredytu nie pozostaną obojętne dla zamierzeń inwestycyjnych przedsiębiorstw, co może być kolejnym czynnikiem ograniczającym kreację nowych miejsc pracy zaś w dłuższym okresie nie będzie sprzyjać poprawie konkurencyjności naszych przedsiębiorstw.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: gazeta wysoki rzecz sektor kredyt cena działania wzrost koszty przedsiębiorców firma praca polski przedsiębiorstw koszt gospodarka
Źródło: www.biznespolska.pl
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE