Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Czy firma w trudnej sytuacji ekonomicznej ma szansę na dotacje?


Porady ekspertów | Zarządzanie 2008-02-29 14:22:39

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przedsiębiorcy ubiegający się o pomoc publiczną na prowadzenie i rozwój działalności gospodarczej każdorazowo muszą liczyć się ze szczegółową weryfikacją sytuacji ekonomiczno - finansowej. Co jednak, gdy przedsiębiorstwo nie jest w stanie sprostać rygorystycznej ocenie zdolności finansowej?

Większość przygotowanych obecnie programów pomocowych wyklucza możliwość ubiegania się o wsparcie przez tzw. przedsiębiorców zagrożonych, czyli przedsiębiorców w trudnej sytuacji ekonomicznej lub znajdujących się w okresie restrukturyzacji przeprowadzanej z wykorzystaniem pomocy publicznej. Przepisy wspólnotowe definiują przedsiębiorstwo zagrożone jako przedsiębiorstwo, które ani za pomocą środków własnych, ani środków, które mogłoby uzyskać od właścicieli, akcjonariuszy lub wierzycieli, nie jest w stanie powstrzymać strat, które bez zewnętrznej interwencji władz publicznych prawie na pewno doprowadzą to przedsiębiorstwo do zniknięcia z rynku w perspektywie krótko - lub średnioterminowej. Przedsiębiorstwo w szczególności uznaje się za spełniające kryteria definicyjne przedsiębiorstwa zagrozonego, jeżeli ponad połowa jego kapitału została utracona, w tym ponad jedna czwarta tego kapitału w okresie poprzedzających 12 miesięcy. Dodatkowo prtzedsiębiorstwo traktuje się jako zagrożone, jeżeli spełnia kryteria prawa krajowego w zakresie podlegania zbiorowej procedurze upadłościowej, bądź też wykazuje typowe oznaki dla przedsiębiorstwa w trudnej sytuacji, takie jak: rosnące straty, malejący obrót, zwiększanie się zapasów, nadwyżki produkcji, zmniejszający się przepływ środków finansowych, rosnące zadłużenie, rosnące kwoty odsetek i zmniejszająca się lub zerowa wartość aktywów netto.

Przedsiębiorstwo zagrożone może otrzymać pomoc restrukturyzacyjną lub pomoc ratunkową. Przyznana pomoc musi mieć charakter jednorazowy i nie może przekroczyć 10 mln euro. Kluczowa dla pomocy ratunkowej jest forma udzielonego wsparcia. W przeciwieństwie do programów pomocowych przeznaczonych na rozwój, pomoc ratunkowa zawsze musi mieć charakter czasowy oraz zwrotny.

W odróżnieniu od pomocy ratunkowej, warunkiem przyznania pomocy restrukturyzacyjnej jest przeznaczenie jej środków na wdrożenie planu restrukturyzacyjnego lub planu likwidacji. Ponadto Komisja Europejska uzależnia wyrażenie zgody na przyznanie pomocy restrukturyzacyjnej od jej niezbędności, w szczególności biorąc pod uwagę trudności społeczne, jakie powstaną w przypadku braku jej udzielenia. Oczywiście w przypadku notyfikacji programu pomocowego dla konkretnego przedsiębiorcy bądź też grupy przedsiębiorstw powyższe warunki nie muszą być spełnione.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma prawo program działalności rynek przedsiębiorstw przypadek europejski euro przedsiębiorców dotacja pomoc przedsiębiorcy kwota warunek przedsiębiorstwa rozwój wsparcia ocena komisja społeczne odsetek produkcja plan procedura
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE