Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Łagodniejsze kary dla firm łamiących przepisy


Wiadomości | Zarządzanie 2008-02-29 10:14:23

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Sądy będą mogły wymierzać firmom czterokrotnie niższe kary niż dziś. Rząd uznał, że maksymalna sankcja 20 mln zł to za dużo.

Od przeszło dwóch lat na ławie oskarżonych może zasiąść nie tylko osoba fizyczna, ale i firma czy stowarzyszenie. Przesądza o tym ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Chociaż weszła w życie już w 2003 roku, to po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uchylił wiele jej  przepisów, przez dłuższy czas pozostawała martwa. Do dzisiaj zresztą prokuratorzy niezbyt często wszczynają sprawy z tej ustawy. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że do 12 września 2007 r. do sądów wpłynęły 53 wnioski o wszczęcie postępowań przeciwko podmiotm zbiorowym. Zapadło 20 orzeczeń. W połowie sądy nie znalazły podstaw do ukarania firm. W pozostałych orzeczeniach wymierzyły kary od tysiąca do 12 tys. zł.

W zgodzie z realiami

Najwyższa kara, jaką dzisiaj może orzec sąd to 20 mln zł. Ma się to jednak zmienić. Ministerstwo Sprawiedliwości w projekcie zmian w ustawie chce ustalić górną granicę na 5 mln zł.

"Obecna górna granica zagrożenia karnego nie znajduje żadnego uzasadnienia ze względu na realia gospodarcze, poczucie sprawiedliwości społecznej ani normy prawa międzynarodowego" - uzasadnia w projekcie. Dzisiaj kara może sięgać nawet 10 proc. rocznych przychodów firmy. Po zmianie nie będzie mogła przekroczyć 3 proc. tych przychodów. Środowisko przedsiębiorców uważa, że kary powinny być ustalone na jeszcze niższym poziomie.

- 5 mln zł to nadal bardzo wysoka kara, ale przynajmniej nie aż tak oderwana od sytuacji ekonomicznej polskich przedsiębiorstw - mówi Krzysztof Kajda  z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Zlikwidowana ma również zostać jedna z kar dodatkowych - zakaz prowadzenia określonej działalności.

Krótsza lista przestępstw

Łagodniejsze kary to nie koniec zmian. Radykalnie ma zostać skrócony katalog przestępstw, za jakie może być ścigana firma. Zgodnie z projektem odpowiedzialność nie groziłaby już m.in. za przestępststwa ubezpieczeniowe, związane z obrotem instrumentami finansowymi, przeciwko środowisku czy własności intelektualnej. Ministerstwo przekonuje, że czyny te są ścigane na podstawie innych przepisów, dlatego nie ma potrzeby, aby dodatkowe sankcje były jeszcze przewidziane w tej ustawie. Na przykład firma, która narusza cudze prawa autorskie, ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą.

Jeśli parlament przyjmie projekt, sprawy przeciwko podmiotom zbiorowym nie będą już trafiać do sądów rejonowych. Rozwiązanie to było krytykowane od samego początku.

Wielu prawników zwracało uwagę, że to sprawy często skomplikowane, dlatego powinni je rozpoznawać bardziej doświdczenie sędziowie sądów okręgowych. projekt uwzględnia ten postulat.

Zanim firma trafi przed sąd, musi zapaść prawomocne orzeczenie wobec osoby fizycznej, która popełniła okreslone przestępstwo. Nie musi to być jednak wyrok skazujący, lecz no. orzeczenie o umorzeniu postępowania. Prawnicy podkreślili w komentarzach do tej ustawy, że ten przepis jest niezgodny ze wspomnianym wyrokiem TK. Dlatego też MS chce, żeby podmiot zbiorowy ponosił odpowiedzialność, tylko gdy wobec osoby fizycznej zapadnie prowomocny wyrok skazujący.

Za co grożą sankcje

Po nowelizacji za część przestępst firmy nie będą już karane na podstawie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Wciąż jednak będzie się je ścigać, m.in. za:

- łapownictwo i płatną protekcję,
- niektóre przestępstwa dewizowe,
- rozpowszechnianie pornografii dziecięcej,
- pranie brudnych pieniędzy,
- działalność terrorystyczną,
- fałszowanie dokumentów i pieniędzy,
- paserstwo i ukrywanie skradzionych rzeczy,
- niektóre przestępstwa skarbowe.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: kara sąd wysoki wyrok rzecz życie nowelizacja dane ministerstwo przepisy przychody przedsiębiorców działalność firma rok projekt prawo ustawa polski działalności 2007 osoba wniosek przedsiębiorstw
Źródło: Rzeczpospolita.
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE