Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Mniej barier w swobodnym przepływie towarów


Wiadomości | Prawo 2008-02-22 09:26:41

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Wart 1,5 biliona euro unijny rynek towarów będzie bardziej przyjazny dla przedsiębiorców, a także bezpieczniejszy dla konsumentów - dzięki przyjętemu wczoraj przez Parlament Europejski pakietowi legislacyjnemu, który znosi dotychczasowe bariery na wspólnym rynku.

Komisja Europejska cieszy się z przyjęcia pakietu już w pierwszym czytaniu, nazywając go "najważniejszym pakietem od czasu jednolitego rynku" w 1992 roku, który był dziełem Komisji pod przewodnictwem Jacquesa Delorsa.

Chodzi o to, by przestrzegana była fundamentalna zasada unijnego rynku: towar sprzedawany w jednym kraju członkowskim musi być dopuszczony do obrotu także gdzie indziej w UE.

W praktyce zasada ta, sformułowana w 1979 roku przez unijny Trybunał Sprawiedliwości w głośnej sprawie "cassis de Dijon", nie jest rygorystycznie respektowana. W zamian za zgodę na import, liczne kraje domagają się różnego rodzaju certyfikatów. Dla firm oznacza to dodatkowe koszty, np. za atesty bezpieczeństwa zgodne ze standardami danego kraju.

Według nowych przepisów, kraj będzie mógł się nie zgodzić na import towaru tylko jeśli "obiektywnie" wykaże, że nie spełnia on określonych standardów, np. w dziedzinie bezpieczeństwa. Ciężar dowodu ma odtąd spoczywać na władzach, a nie przedsiębiorcy.

To kluczowe w odniesieniu do produktów, które nie są objęte unijnym systemem standaryzacji, tzn. że są produkowane zgodnie z normami danego kraju członkowskiego ( np. rowery, chleb, meble). Wartość tego rynku szacuje się na 500 mld euro rocznie. Pozostała część produkcji objęta jest zharmonizowanymi normami europejskimi. Np. w zakresie bezpieczeństwa produktu o zgodności z unijnymi normami informuje umieszczony na nim znak CE.

Dla przykładu: belgijskie prawo wymaga, by rowery były wyposażone w hamulec ręczny, co uniemożliwia import rowerów z hamulcem nożnym typu torpedo - tak popularnych np. w sąsiedniej Holandii. Z kolei Szwecja nie pozwala na sprzedaż rondli z aluminium. Zgodnie z nową legislacją, kraje te będą musiały udowodnić importerom, posługując się danymi naukowymi, że zakazy mają sens z uwagi na zdrowie i bezpieczeństwo obywateli.

Unijny komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen wyraził nadzieję, że wzmocnienie zasady wzajemnego uznania produktów skłoni europejskie firmy do krzystania ze skali wolnego rynku. Na razie tylko 8 proc. przedsiębiorstw decyduje się na sprzedaż swoich towarów w innym kraju UE - właśnie z powodu narodowych barier.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: towar produkcja komisja praktyka produkt kraj przepisy przedsiębiorcy przedsiębiorców firma rok prawo zasada rynek przedsiębiorstw koszt europejski euro system
Źródło: biznes.onet.pl/PAP
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE