Kalendarz wydarzeń
Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i o rachunkowości przyjęte przez rząd


Wiadomości | Zarządzanie 2008-02-21 09:36:51

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i ustawa o rachunkowości to pierwsze przyjęte przez rząd projekty z przygotowywanego przez Ministerstwo Gospodarki pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości – powiedział Adam Szejnfeld, sekretarz stanu w MG podczas konferencji prasowej, która odbyła się w pierwszych dniach lutego w Ministerstwie Gospodarki.

Wiceminister Adam Szejnfeld podkreślił, że nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wprowadza dwa kluczowe instrumenty.

Pierwszy to możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 2 lat, a drugi to rozszerzenie wiążącej interpretacji prawa – wyjaśnił wiceminister.

 Z zawieszenia działalności gospodarczej będą mogli skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy z różnych powodów, osobistych lub ekonomicznych, nie mogą jej prowadzić, ale nie chcą jej też wyrejestrować.

– Przy czym nie powinni być obciążeni kosztami finansowymi ani administracyjnymi, takimi jak opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, uiszczanie podatków, składanie miesięcznych kwartalnych sprawozdań. Taki postulat był zgłaszany przez przedsiębiorców od lat – zaznaczył wiceminister. Dodał, że w okresie zawieszenia, właściciele firm będą mogli prowadzić niezbędne działania mające na celu podtrzymywanie działalności np. uiszczanie podatku od nieruchomości, czy płacenie czynszu. Nie będzie to traktowane, jak do tej pory, jako przesłanka prowadzenia działalność gospodarczej.

 Kolejną ważną propozycją, o której wspomniał wiceminister to rozszerzenie wiążącej interpretacji prawa.

– Dzisiaj mamy nie najlepiej funkcjonującą interpretację prawa dotyczącą wyłącznie podatków. Rozszerzamy to na wszystkie tzw. daniny publiczno-prawne, łącznie ze składkami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne – dodał wiceszef resortu gospodarki.

Według wiceministra Szejnfelda wprowadzenie wiążącej interpretacji pozwoli przedsiębiorcy zapytać właściwy organ administracyjny, w jaki sposób ma zrealizować swój obowiązek prawny. Wiążąca interpretacja prawa będzie wydawana w formie decyzji administracyjnej, co oznacza, że wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo odwołania się od tego orzeczenia.

– Wprowadzamy też zasadę, że jeśli organ w określonym terminie nie odpowie na wniosek, to będzie to oznaczało prawomocność postępowania zaproponowanego przez przedsiębiorcę. Chcemy uniknąć w ten sposób zaniechania działań, a więc nieodpowiadania na pisma i wnioski – powiedział wiceminister.

Drugą ustawą przedstawioną przez wiceministra Adama Szejnfelda była ustawa o rachunkowości. Podnosi ona próg obowiązku prowadzenia pełnej księgowości w małej firmie z dzisiejszych 800 tys. euro do 1,2 mln euro.

– Do tej kwoty prowadziłby swoją rachunkowość w formie książki przychodów i rozchodów. Ma to na celu podtrzymywanie u małych firm łatwych i tanich form rozliczania się z fiskusem – wyjaśnił wiceminister. Przypomniał, że ze względu na wzmacnianie się złotego polskie małe firmy bez zwiększania obrotu rocznego wpadają w obowiązek prowadzenia pełnej księgowości.

Zdaniem wiceministra Szejnfelda te dwie ustawy określają dalsze kierunki działań, nie tylko MG, ale i rządu, w zakresie poprawiania przepisów prawnych regulujących działalność gospodarczą w Polsce.

- Pod moim przewodnictwem powstały w ostatnich dniach dwie grupy międzyresortowe. Pierwsza do spraw opracowania projektu ustawy o partnerstwie publiczno – prywatnym, a druga do prac nad pakietem ustaw: Kodeks pracy, staż absolwencki, o podatku od osób prawnych, Ordynacja podatkowa, Kodeks cywilny, Prawo dewizowe, o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, Prawo upadłościowe i naprawcze, Kodeks spółek handlowych, Kodeks postępowania karnego, a także o izbach gospodarczych – wyjaśnił wiceminister. Te dwie grupy mają za zadanie dopracować projekty ustaw i przekazać do uzgodnień międzyresortowych i do rządu.

Wiceminister podkreślił, że trwają także prace nad ustawą derogacyjną, która ma usuwać z polskiego system prawa wszelkiego rodzaju bariery działalności gospodarczej oraz ustawą deregulującą, zmniejszającą liczbę koncesji, zezwoleń i pozwoleń.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: resort kara interpretacja społeczne nieruchomości rzecz decyzja organ nowelizacja ministerstwo przepisy przychody konferencja działania kwota przedsiębiorczości przedsiębiorcy przedsiębiorców firma praca projekt podatek prawo ustawa polski działalności polska cel termin wniosek koszt gospodarka euro system działalność
Źródło: www.mg.gov.pl
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE