Kalendarz wydarzeń
Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Pierwsze nabory wniosków już wkrótce


Wiadomości | Dotacje 2008-02-21 09:18:23

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przedsiębiorstwa, które przygotowują się do ubiegania się o dotacje unijne mogą sprawdzić, kiedy rozpoczną się konkursy.

Na stronie internetowej www.funduszestrukturalne.gov.pl znajdują się informacje o planowanych terminach ogłoszenia konkursów w programach operacyjnych. Na razie są to terminy orientacyjne, jednak mogą być ważną wskazówką dla firm, które starają się o środki unijne. Dzięki nim mogą zorientować się, ile czasu zostało na ostateczne przygotowanie wniosku. Konkursy w wielu działaniach rozpoczną się już w najbliższych dniach lub tygodniach.

Od dłuższego czasu trwają konsultacje programów i ich uszczegółowień. Tylko nieliczne zostały zakończone lub są na etapie końcowym. Do uruchomienia naboru wniosków brakuje jeszcze kilku rozporządzeń regulujących zasady udzielania pomocy publicznej. Od tych rozporządzeń uzależnione będzie ostateczne rozpoczęcie procedury konkursowej.

Statystyki z ubiegłych lat pokazują, że nie wszystkie przedsiębiorstwa, które starały się o środki unijne, otrzymały je. Liczba chętnych do pozyskania tych środków przekroczyła możliwości finansowe programów. Najlepiej więc złożyć wniosek w pierwszym terminie. Nawet jeżeli wniosek nie uzyska pozytywnej oceny w pierwszym naborze, to pozwoli to firmie oswoić się z procedurami i dopracować wniosek do czasu ogłoszenia kolejnego naboru. Część konkursów będzie miała charakter otwarty czyli nabór wniosków będzie trwał do wyczerpania środków zaplanowanych na dany rok.

W harmonogramie przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego znajdują się dane dotyczące tzw. programów krajowych, takich jak:

„Innowacyjna gospodarka”,
„Infrastruktura i środowisko”,
„Rozwój Polski wschodniej”,
„Kapitał ludzki”.
Kapitał ludzki” to program podzielony na tzw. komponent centralny i komponent regionalny. Harmonogram zawiera informacje zarówno o jednym, jak i drugim komponencie.
Z harmonogramu wynika, że w większości przypadków uruchomienie pierwszych konkursów powinno nastąpić jeszcze w tym kwartale. Na przykład uruchomienie procedury konkursowej dla działania 4.1 „Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R” planowane jest na marzec. Dotyczy to projektów realizowanych przez małe i średnie firmy. W przypadku dużych firm nabór wniosków rozpocznie się w lipcu.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: procedura ocena rozwój możliwości ministerstwo przedsiębiorstwa projekty działania pomoc dotacja firma praca rok polski informacja program polska termin wniosek zasada przypadek gospodarka
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE