Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Przedsiębiorcy płacą za zmianę kodów PKD


Wiadomości | Prawo 2008-02-20 15:25:35

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Gminy nie będą pobierały opłat za zmianę klasyfikacji dopiero od lipca, gdy roześlą firmom odpowiednie ankiety.

Za wprowadzenie nowych przepisów odpowiada Główny Urząd Statystyczny, ale za kwestie prawne z tym związane Ministerstwo Gospodarki. Resort ten zapytany przez Rzeczpospolitą, czy gminy mogą pobierać opłątę za tę zmianę, odpowiada zdecydowanie, że tak.

Trudny okres przejściowy

Rozporządzenie wprowadzające Polską Klasyfikację Działalności 2007 zamiast dotychczasowej PKD 2004 obowiązuje od 1 stycznia 2008 r. Do końca 2009 r. przewidziano jednak okres przejściowy, w którym obowiązują oba kody.

Od 1 lipca 2008 r. urzedy statystyczne w poszczególnych województwach ( zapewne za pomocą urzędów gmin) będą rozsyłać do przedsiębiorców ankietę aktualizacyjną, na podstawie której firmy zmienią urzędowo kody PKD na zgodne z nową klasyfikacją. Jednak niektórym firmom, np. handlującym z krajami spoza UE, nowe kody potrzebne są wcześniej. Ujednolicą bowiem kwalifikację nie tylko w ramach UE, ale i krajów należących do ONZ.

Gminy mają wątpliwości

Gminy, które do wczoraj nie znały stanowiska resortu, wcale nie są pewne, czy powinny pobierać opłaty.

- W tej chwili zmiany kodu PKD dokonuje się na wniosek przedsiębiorcy. Ponieważ jest to urzędowa zmiana, rozumiemy, że przedsiębiorcy mogą się domagać, by nie pobierać za nią opłaty - mówi Stanisław Tamm, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej Urzędu Miasta w Poznaniu.

- Jeżeli nowy kod jest nadawany przy okazji innych zmian, to robimy to w granicach jednej opłaty. Pobieramy jednak opłatę, kiedy chodzi wyłącznie o zmianę kodu na zgodny z nową PKD 2007. Nie ma bowiem przepisu, który pozwoliłby na zwolnienie przedsiębiorcy z tego obowiązku.

- Kiedy wchodziły w życie przepisy o PKD 2004, był przepis pozwalający na nieodpłatną aktualizację kodu PKD - dodaje Joanna Kocięcka z Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. - Zachęcamy jednak wszystkich przedsiębiorców, którzy cokolwiek muszą zmienić w ewidencji, by przy tej okazji zmienili kod.

Gminy obawiały się też wystąpić do rady gminy z propozycją zwolnienia z opłat tej grupy przedsiębiorców, bo były wątpliwości, czy przedsiębiorcy nie powinni być zwolnieni z urzedu. Zresztą rady gmin na ogół nie popierają takich zwolnień. Rezerwują je np. dla osób bezrobotnych rozpoczynających po raz pierwszy własną działalność.

Zgodnie z przepisami o działalności gospodarczej gminy pobierają 100 zł za wpis do ewidencji i 50 zł za zmianę wpisu. Nie ma przy tym znaczenia, czy dotyczy to jednej zmiany czy wielu. Nowe firmy dostają nowy kod od razu.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: ewidencja resort rozporządzenie opłaty urząd życie centrum 2009 2004 stanowisko kraj ministerstwo przepisy przedsiębiorczości przedsiębiorcy przedsiębiorców działalność firma działalności 2007 wniosek 2008 gospodarka
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE