Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Niebawem ruszą pierwsze nabory wniosków


Wiadomości | Prawo 2008-02-19 14:41:09

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przedsiębiorstwa przygotowujące się do ubiegania się o dotacje unijne mogą sprawdzić, kiedy ruszą interesujące je konkursy.

Na stronie internetowej poświęconej funduszom unijnym można uzyskać informacje o planowanych terminach ogłoszenia konkursów w programach operacyjnych. Wystarczy odwiedzić w tym celu portal www.funduszestrukturalne.gov.pl. Chociaż na razie są to terminy orientacyjne, to mogą być ważną wskazówką dla firm planujących pozyskanie środków unijnych. Dzięki nim zorientują się, ile czasu zostało na ostateczne przygotowanie wniosku. Zgodnie z harmonogramem konkursy w wielu działaniach rozpoczną się już w najbliższych dniach lub tygodniach.

Przedsiębiorcy, którzy śledzą tematykę funduszy, wiedzą, że od dłuższego czasu trwają konsultacje programów i ich uszczegółowień. Poza nielicznymi wyjątkami zostały one zakończone lub są na etapie końcowym. Do uruchomienia naboru wniosków brakuje jeszcze kilku rozporządzeń regulujących zasady udzielania pomocy publicznej. To od ich wydania będzie uzależnione ostateczne rozpoczęcie procedury konkursowej. Jednak dzień, w którym przedsiębiorstwa będą mogły ruszyć po unijne pieniądze, zbliża się wielkimi krokami.

Warto być w czołówce

Jak pokazują statystyki z ubiegłych lat, nie wszystkie przedsiębiorstwa, które chciały uzyskać środki unijne, otrzymały je. Po prostu liczba chętnych do pozyskania tych środków znacznie przekroczyła możliwości finansowe programów. Dlatego ważne jest, żeby nie przeoczyć pierwszego terminu naboru wniosków. Chociaż nie będzie to oczywiście ostatnia szansa na pozyskanie środków w okresie programowania 2007 - 2013, to da okazję do zdobycia doświadczenia. Nawet jeżeli wniosek nie uzyska pozytywnej oceny w tym naborze, to pozwoli to firmie oswoić się z procedurami i dopracować  wniosek do czasu ogłoszenia kolejnego naboru. Trzeba również mieć na uwadze to, że część konkursów będzie miała charakter otwarty. Oznacza to, że nabór wniosków będzie trwał do wyczerpania środków zaplanowanych na dany rok. W takiej sytuacji większe szanse uzyskania dofinansowania będą mieli ci, którzy złożą wnioski wkrótce po rozpoczęciu konkursu.
W harmonogramie przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego znajdują się dane dotyczące tzw. programów krajowych. Należą do nich: "Innowacyjna gospodarka", "Infrastruktura i środowisko", "Rozwój Polski Wschodniej" i "Kapitał ludzki". Ten ostatni program podzielony jest na tzw. komponent centralny i komponent regionalny. W harmonogramie zawarte są informacje zarówno o jednym, jak i drugim komponencie. Stąd np. osoby, które chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą, mogą sprawdzić, kiedy planowane jest uruchomienie działania 6.2. w ich województwach. To właśnie ono w głównej mierze ma wspierać rozwój przedsiębiorczości i ułatwiać tworzenie nowych firm.

Wreszcie ruszą?

Jak wynika z harmonogramu, w większości przypadków uruchomienie pierwszych konkursów powinno nastąpić jeszcze w tym kwartale. Czasu do przygotowań jest zatem coraz mniej. Przy tym  dotyczy to wszystkich programów i zaplanowanych w nich działań. Przykładowo uruchomienie procedury konkursowej dla działania 4.1 "Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R" planowane jest na marzec. Dotyczy to projektów realizowanych przez małe i średnie firmy. Natomiast w przypadku dużych firm nabór wniosków rozpocznie się w lipcu.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: procedura pieniądze ocena 2013 rozwój możliwości ministerstwo przedsiębiorstwa projekty działania przedsiębiorczości przedsiębiorcy pomoc dotacja działalność firma praca rok polski informacja fundusz program polska 2007 osoba cel termin wniosek zasada przypadek gospodarka
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE