Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Niewiele polskich firm dba o równouprawnienie


Wiadomości | Kadry 2008-02-19 14:18:46

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Jak wynika z badania przeprowadzonego podczas drugiej edycji konkursu Firma Równych Szans, wciąż zbyt mało polskich firm spełnia standardy europejskie w zakresie polityki równości kobiet i mężczyzn.

Wnioski z badania zostały zaprezentowane podczas konferencji zorganizowanej przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”.
Z badań wynika, iż występują znaczne różnice w płacach, na korzyść mężczyzn. Kobiety bardzo rzadko pracują na stanowiskach kierowniczych wyższego i najwyższego szczebla. Jedynie w 17 proc. małych i średnich przedsiębiorstw i w 31 proc. dużych firm były prowadzone szkolenia dotyczące ochrony przed mobbingiem i molestowaniem seksualnym oraz dyskryminacją.

Przejawy dyskryminacji obecne są także przy rekrutacji. W ogłoszeniach o pracę tylko nieliczne firmy używają sformułowań np. poszukujemy osoby na stanowisko, kandydat, kandydatka, a w nazwach zawodów stosują męskie i żeńskie końcówki. W rozmowach kwalifikacyjnych kobiety pytane są często o plany rodzinne i wychowywanie dzieci.

W konkursie „Firma Równych Szans” nagrodzono firmy i instytucje wprowadzające najskuteczniejsze rozwiązania w zakresie równości szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. W tegorocznej edycji wzięło udział 100 firm i instytucji publicznych z całej Polski.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: plan rozwiązania polityk polityka stanowisko instytucja ochrona konferencja firma praca polski polska osoba wniosek przedsiębiorstw europejski
Źródło: Gazeta Wyborcza
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE