Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Są już zasady korzystania z funduszy dla firm


Wiadomości | Dotacje 2008-02-15 09:48:16

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Kto i na jakich zasadach będzie mógł korzystać z programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka 2007 – 2013”, informuje dokument podpisany przez minister rozwoju regionalnego.

Elżbieta Bieńkowska zatwierdziła szczegółowy opis priorytetów dla tego programu. Sam program został zatwierdzony przez Komisję Europejską i Radę Ministrów już w październiku ubiegłego roku.

Chociaż formalnie uszczegółowienie nie jest źródłem prawa ani nawet dokumentem wymaganym przez prawo unijne, to w praktyce jest niezbędne do wprowadzania w życie projektów finansowanych z funduszy unijnych.

Same programy operacyjne, w tym „Innowacyjna gospodarka”, wskazują na podstawowe cele strategiczne, jakie powinny zostać osiągnięte dzięki ich realizacji. Nie precyzują natomiast, kto może ubiegać się o dofinansowanie, na jakie projekty i na jakich warunkach. Te informacje zawarte są właśnie w tzw. uszczegółowieniach lub inaczej – szczegółowych opisach priorytetów.

W tym dokumencie można znaleźć dane na temat potencjalnych beneficjentów, przykładowych projektów, minimalnej i maksymalnej ich wartości oraz przewidywanego poziomu refundacji. Uszczegółowienie zawiera również kryteria wyboru projektów. Wskazuje także tzw. instytucje pośredniczące i wdrażające.

To niezwykle ważne informacje dla osób, które przygotowują się do składania wniosków, ponieważ to te instytucje będą odpowiedzialne za prowadzenie konkursów, ocenę wniosków i zatwierdzanie ich do realizacji. Dokument zawiera opis ośmiu z dziewięciu osi priorytetowych. Nie obejmuje jedynie opisu VI osi priorytetowej „Polska gospodarka na rynku międzynarodowym”.

W tej chwili jest jeszcze opracowywany w Ministerstwie Gospodarki, które pełni rolę instytucji pośredniczącej. Opóźnienie spowodowane jest między innymi tym, że zmieniły się instytucje zaangażowane w jej wprowadzenie w życie.

Na przykład w działaniu 6.1 „Paszport do eksportu” Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, wskazywaną do tej pory jako instytucja wdrażająca, zastąpi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Z informacji uzyskanych w Ministerstwie Gospodarki wynika, że 20 lutego opis zostanie przekazany do tzw. komitetu monitorującego, który może wtedy zadecydować o jego zatwierdzeniu.

Tagi: praktyka 2013 życie realizacja ministerstwo wartość instytucja projekty warunek agencja dokument przedsiębiorczości inwestycja rok projekt prawo polski informacja fundusz program polska 2007 cel zasada rynek gospodarka
Źródło: www.rp.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE