Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Po 2014 roku mniej z unijnej kasy na inwestycje


Wiadomości | Przetargi 2008-02-14 13:01:31

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Musimy wypracować nowy model finansowania rozwoju regionalnego. Być może trzeba będzie zrezygnować z systemu dotacji - powiedziała Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, podczas spotkania z członkami Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Jej zdaniem, środki z Unii Europejskiej nie wystarczą do zaspokojenia wszystkich potrzeb inwestycyjnych regionów - pisze "Parkiet".

- Ponadto należy się spodziewać, że po 2014 r. unijne dotacje dla Polski nie będą tak wysokie jak obecnie i dlatego już teraz trzeba się zastanowić, jak wypełnić tę lukę - dodała minister.
Zdaniem Bieńkowskiej, środki na rozwój regionów znajdą się w budżecie państwa. - Polska jest coraz bogatsza, więc w budżecie są niemałe pieniądze, trzeba je tylko mądrzej wykorzystywać - stwierdziła.

Dodała, że w rządzie trwają prace nad modelem finansowania rozwoju regionalnego, ale na razie są one na wstępnym etapie. - W pracach uczestniczą ministrowie: finansów, infrastruktury i rozwoju regionalnego - poinformowała Bieńkowska.

Minister uważa, że w Polsce należy także zmienić system realizacji inwestycji, które powstają za publiczne środki. MRR zaproponuje zmiany w przepisach dotyczących zamówień publicznych.

- Nie może być tak, że w przetargu decydującym kryterium jest cena - mówi Bieńkowska. Przypomina, że w wyniku stosowania takich zasad często w połowie budowy jakiegoś obiektu okazuje się, że brakuje pieniędzy na dokończenie inwestycji.

- Zrobimy także porządek, jeśli chodzi o protesty podmiotów, które przegrywają przetargi - zapowiada Bieńkowska.

Minister wskazała także na problem rozwoju obszarów wiejskich. Jej zdaniem, Komisja Europejska popełniła błąd, oddzielając programy związane z rozwojem wsi od pozostałych programów operacyjnych. Chodzi o to, że za realizację działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich we wszystkich krajach członkowskich odpowiadają ministrowie rolnictwa.

- Nie sądzę, aby to wyszło na dobre terenom wiejskim, bo w ten sposób nie będzie presji na wprowadzenie tam potrzebnych zmian - mówi Bieńkowska.


Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: teren wysoki pieniądze komisja problem wynik kraj finanse unia realizacja rozwój cena inwestycja dotacja praca rok polski program polska zasada europejski należy system
Źródło: www.wnp.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE