Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Zmiany zasad ustalania i przyznawania urlopów wypoczynkowych


Wiadomości | Prawo 2008-02-18 10:26:00

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan proponuje wprowadzenie zmian w przepisach regulujących zasady ustalania i przyznawania urlopów wypoczynkowych.

Związki zawodowe uważają, że postulaty PKPP Lewiatan dotyczące zmiany zasad ustalania urlopów wypoczynkowych oraz likwidacji urlopów na żądanie godzą w prawa pracownika. Wydaje się natomiast, że to właśnie aktualnie obowiązujące regulacje stwarzają podstawy do nierównego traktowania pracowników, a niektóre z nich godzą w prawa pracodawcy.

Dlaczego pracownik ze średnim wykształceniem, który przepracował 4 lata ma być w gorszej sytuacji od pracownika, który ukończył studia wyższe lub po 3 latach nauki zdobył licencjat? Obecnie pracownik z wykształceniem wyższym i bez doświadczenia zawodowego ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego, kiedy pracownik z niższym wykształceniem może skorzystać z prawa do tak długiego urlopu dopiero po przepracowaniu – w zależności od rodzaju ukończonej szkoły – 4, 5, 6, 7 lub nawet 10 lat . Czy zdaniem związków zawodowych takie rozwiązanie nie godzi w prawa pracownika? Przypomnijmy, że z dniem 1 stycznia 2004 r. osoby, które pracują krócej niż 10 lat mogą korzystać z prawa do 20 dni urlopu wypoczynkowego.

PKPP Lewiatan uważa, że nie powinno się różnicować uprawnień pracowników do długości urlopu wypoczynkowego w zależności od rodzaju ukończonej szkoły, a wymiar urlopu wypoczynkowego powinien być uzależniony wyłącznie od okresu pracy. Polska jest jedynym krajem UE, w którym do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się aż 8 lat z tytułu ukończenia studiów wyższych i jednym z nielicznych, w których taka możliwość w ogóle istnieje.

Uważamy przy tym, że zmiana przepisów regulujących zasady ustalania i przyznawania urlopów wypoczynkowych powinna także obejmować likwidację urlopów na żądanie. Warto podkreślić, że nie żądamy skrócenia o 4 dni wymiaru urlopu wypoczynkowego. Postulujemy jedynie zrezygnowanie z rozwiązań, które godzą w zasadę dbałości o dobro i mienie pracodawcy. Dotyczy to przede wszystkim średnich i małych przedsiębiorców, dla których nieoczekiwany i nieplanowany urlop pracownika – podobnie jak porzucenie przez pracownika pracy – wiąże się często z przestojem w działalności firmy, problemami z odpowiednim zorganizowaniem pracy, a w konsekwencji ze stratami finansowymi. Przypomnijmy sobie sytuacje, kiedy pracownicy korzystali z prawa do urlopu na żądanie w sposób sprzeczny z jego celem (ostatnie strajki celników i lekarzy). Dlatego uważamy, że należy zlikwidować instytucję urlopu na żądanie. Z drugiej strony proponujemy powrót do instytucji porzucenia pracy i stworzenie rozwiązań, które wprowadzą sankcję za nieuzasadnione porzucenie przez pracownika stanowiska pracy, jeżeli skutkiem tego są straty pracodawcy.

Proponujemy ponadto, aby zrezygnować ze ściśle oznaczonej daty wykorzystania zaległego urlopu – 31 marca następnego roku kalendarzowego. W to miejsce proponujemy umożliwienie stronom ustalania, za obopólną zgodą, terminu wykorzystania zaległego urlopu, nie później jednak niż do końca tego roku. Wydłużenie okresu, w ciągu którego pracownik musi wykorzystać zaległy urlop z 3 do 12 miesięcy jest słusznym rozwiązaniem. W wielu przypadkach np. w związku z chorobą pracownika czy innymi nieprzewidzianymi okolicznościami, nie jest możliwe udzielenie pracownikowi urlopu w wymaganym ostatecznie terminie. Wydłużenie tego okresu daje stronom stosunku pracy większą swobodę w wyborze terminu wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego.

Przedstawione powyżej propozycje zmiany zasad ustalania i przyznawania urlopów wypoczynkowych stanowią tylko część z proponowanych przez nas zmian szeregu ustaw składających się na ustrój stosunków pracy. Nasze propozycje nie mają jednak na celu ograniczenia prawa pracowników, ale wręcz przeciwnie – mają zapewniać dobre relacje w stosunkach pracy i pokój społeczny. Dlatego chcemy, aby proponowane przez zmiany zostały poddane dyskusji opinii publicznej, w tym partnerów społecznych. Jako uczestnik dialogu społecznego jesteśmy bowiem za poszanowaniem praw obydwu stron dialogu i stosunków pracy.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: nauka uczestnik problem 2004 stanowisko kraj urlop instytucja przepisy wymiar przedsiębiorców firma praca rok prawo ustawa polski pracownik działalności polska osoba cel pracodawca termin zasada przypadek należy
Źródło: www.pkpplewiatan.pl
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE