Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Innowacyjne firmy dostaną z UE wsparcie w giełdowym debiucie


Wiadomości | Prawo 2008-02-07 14:44:14

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Małe i średnie firmy będą mogły pozyskać z UE środki na usługi związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego lub koszty autoryzowanego doradcy. Pierwsze firmy mogą skorzystać z tych pieniędzy już w marcu, a w puli jest ok. 61 mln zł.

Osłabienie koniunktury giełdowej spowodowało wyraźne zmniejszenie liczby wchodzących na warszawski parkiet, spółki odkładają debiuty, czekając na lepszą koniunkturę na rynku.

Niedługo część debiutantów będzie mogła zmniejszyć koszty, pozyskując środki z unijnych funduszy. W ramach Działania 3.3 Programu Innowacyjna Gospodarka małe i średnie firmy chcące zadebiutować na giełdzie będą mogły skorzystać z unijnego wsparcia. Działanie 3.3 zakłada dofinansowanie  usług doradczych pomagających w przygotowaniu firmy do pozyskania finansowania o charakterze udziałowym, czyli np. debiutu giełdowego. Do 2013 roku spółki z tego tytułu będą mogły pozyskać 61 mln zł dotacji, a środki przyznawane spółkom realizującym innowacyjne przedsięwzięcia.

Firmy nie mają jeszcze możliwości skadania wniosków o dotacje. Obecnie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wraz z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości jest na etapie przygotowywania wzoru wniosku, jaki będą składały spółki.

- Przełom I i II kwartału powinien zakończyć procedury formalne. Zakładamy, że pierwsi beneficjenci mogą zacząć korzystać z tych środków już w marcu lub w kwietniu tego roku - mówi Gazecie Prawnej Lidia Adamska z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Na głównym parkiecie warszawskiej Giełdy firmy będą mogły uzyskać unijne dotacje, m.in. na usługi związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego, usługi doradztwa prawnego czy finansowego towarzyszące debiutowi. Na NewConnect z funduszy unijnych będą mogły być współfinansowane usługi autoryzowanych doradców, które są obligatoryjne dla każdej firmy przez co najmniej rok.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma rok fundusz program wniosek rynek koszt gospodarka dotacja przedsiębiorczości usługi spółki działania możliwości wsparcia 2013 działanie procedura gazeta doradztwo
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE