Kalendarz wydarzeń
Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Roczne rozliczenie ryczałtowców


Wiadomości | Księgowość 2008-01-28 11:07:38

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym mają czas do 31 stycznia na rozliczenie się z fiskusem za przychody 2007 r.

 (…) Ryczałtowiec ma mniej biurokratycznych obowiązków niż przedsiębiorca opodatkowany na zasadach ogólnych. Ale zeznanie roczne musi złożyć, i to szybciej niż reszta podatników. Potrzebny jest do tego formularz PIT-28. Mogą się też przydać:

PIT-28/A – informacja o przychodach z działalności oraz z najmu,
PIT-28/B – informacja o przychodach z działalności prowadzonej w formie spółki osób fizycznych,
PIT/O – informacja o odliczeniach,
PIT/D – informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych,
PIT-2K – oświadczenie o wydatkach na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego.

Żadnych innych dokumentów do zeznania rocznego nie dołączamy (ewentualnie może to być zgłoszenie aktualizujące nasze dane).
Na zeznanie roczne ryczałtowcy mają czas do 31 stycznia. Pamiętajmy o tym terminie – jego przekroczenie grozi karą grzywny. (…)

(…) Ryczałtowcom przysługuje większość podatkowych preferencji. Mogą odliczyć darowiznę, mogą też podzielić się swoim podatkiem

Niestety, nie skorzystają z ulgi na dzieci. Ale pozostaje im jeszcze kilka możliwości zmniejszenia podatku. Jeśli uzyskują przychody z innych źródeł rozliczanych na zasadach ogólnych (np. z umowy o pracę), mają możliwość manewru. Mogą wykorzystać ulgi albo przy ryczałcie, albo przy rozliczeniu według skali. W tym pierwszym wariancie mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaty.

Opodatkowanie ryczałtem wyklucza natomiast preferencyjne rozliczenie z małżonkiem albo dzieckiem. (…)

(…) Osoby płacące ryczałt mogą odliczyć od przychodu darowizny. Czyli pieniądze albo prezenty przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dalej uodpp) organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3, prowadzącym działalność pożytku publicznego. Są to m.in. organizacje pozarządowe (tj. osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej), nienależące do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, np. fundacje i stowarzyszenia. Muszą prowadzić działalność społecznie użyteczną w zakresie określonym w art. 4 ust. 1 uodpp (np. pomoc społeczna, działania na rzecz osób niepełnosprawnych, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu). Nie muszą natomiast posiadać statusu organizacji pożytku publicznego.

Przychód można też pomniejszyć o darowizny na cele kultu religijnego oraz na Kościół.

Jeżeli przekazujemy pieniądze, ulgę dokumentujemy dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Jeżeli przekazujemy rzeczy, potrzebny jest dokument (umowa), z którego wynika ich wartość, oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu.

Ryczałtowcy mogą odliczyć darowizny do wysokości 6 proc. swojego przychodu. Bez ograniczeń można odliczać darowizny na Kościół.
Odliczenie darowizny od przychodu to nie to samo co przekazanie 1 proc. podatku w zeznaniu rocznym. Jedno nie wyklucza drugiego. Można więc pomniejszyć o darowiznę przychód i podzielić się 1 proc. podatku.
(….) Przedsiębiorca sam odprowadza składki na swoje ubezpieczenie społeczne. Może je odliczyć od przychodu. Podobnie jest ze składką zdrowotną, z tym że odlicza się ją od podatku. Pamiętajmy jednak, że w 2007 r. składkę zdrowotną płaciliśmy w wysokości 9 proc. podstawy wymiaru. Ale podatek możemy pomniejszyć tylko o 7,75 proc. podstawy wymiaru. Różnica przepada.

Aby skorzystać z ulgi, potrzebne są dowody zapłaty składek.

Ryczałtowiec nie odliczy natomiast składek opłacanych za pracowników (pismo Ministerstwa Finansów z 24 lutego 2000 r., PB2/MK-044-315/2000). (…)

(…) Jeśli ryczałtowiec chce się podzielić swoim podatkiem, musi wpisać w PIT-28 (poz. 136 – 138) nazwę i numer KRS organizacji, którą chce obdarować. Samym przelewem zajmie się urząd skarbowy.
Wykaz organizacji, na które można przekazać 1 proc., jest w Monitorze Polskim z 31 grudnia 2007 r. (nr 99, poz. 1078).
Wyliczony w zeznaniu 1 proc. podatku zaokrąglamy do pełnych dziesiątek groszy w dół. W przypadku ryczałtowców urząd musi go przekazać obdarowanej organizacji do końca kwietnia. Oczywiście możliwe to będzie tylko wtedy, gdy podatnik złoży zeznanie w terminie (ryczałtowcy do końca stycznia). (…)

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: ulga odsetek rachunek społeczne pieniądze jednostka urząd rzecz przedsiębiorca sektor kredyt formularz organizacja finanse składki wydatek możliwości ministerstwo zwrot działania wymiar spółki dokument pomoc działalność podatek ustawa polski informacja działalności 2007 osoba umowa cel podatnik termin zasada przypadek
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE