Wycofanie wypowiedzenia przez pracodawcę
Porady ekspertów | Szkolenia 2008-01-18 09:17:27
Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.
Zdarza się, że pracodawca po złożeniu pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę, podejmuje decyzję o jego cofnięciu. Należy zadać sobie pytanie, czy takie działanie ma podstawy prawne.
Jak pisze „Gazeta Prawna”, przepisy kodeksu pracy nie regulują w sposób bezpośredni kwestii cofnięcia przez pracodawcę złożonego wypowiedzenia umowy o pracę. Możliwość taka przewidziana została jednak w przepisach kodeksu cywilnego dotyczących oświadczeń woli, które na mocy art. 300 kodeksu pracy znajdują w tej materii odpowiednie zastosowanie. Odwołanie przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę należy traktować jako oświadczenie woli.
Zgodnie z art. 61 par. 1 kodeksu cywilnego dla przyjęcia, że oświadczenie woli zostało złożone innej osobie, właściwa jest chwila dojścia tego oświadczenia do wiadomości tej osoby. Adresatem oświadczenia woli pracodawcy o cofnięciu wypowiedzenia jest zawsze pracownik.
Traktując jako oświadczenie woli wypowiedzenie umowy o pracę, należy stwierdzić, iż odwołanie takiego oświadczenia będzie skuteczne wówczas, gdy dotrze do pracownika jednocześnie z oświadczeniem o wypowiedzeniu lub wcześniej (art. 61 par. 1 zd. 2 k.c.).
„Gazeta Prawna” zaznacza, że powzięcie już przez pracownika wiadomości o oświadczeniu woli pracodawcy w przedmiocie wypowiedzenia umowy o pracę skutkuje tym, że cofnięcie przez pracodawcę wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę może nastąpić tylko za zgodą pracownika.
Należy pamiętać, ze złożenie przez pracodawcę odrębnego oświadczenia cofającego wcześniej złożone oświadczenie woli w przedmiocie wypowiedzenia umowy o pracę dla swej skuteczności wymaga zgody pracownika, nawet pomimo wcześniejszego odwołania się pracownika od otrzymanego wypowiedzenia do sądu pracy.
Brak zgody pracownika przesądza o bezskuteczności złożonego przez pracodawcę oświadczenia woli o cofnięciu wypowiedzenia umowy pracę. W konsekwencji stosunek pracy ulega rozwiązaniu z upływem okresu wskazanego w oświadczeniu o wypowiedzeniu.
Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Źródło: Gazeta Prawna
