Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Wycofanie wypowiedzenia przez pracodawcę


Porady ekspertów | Szkolenia 2008-01-18 09:17:27

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Zdarza się, że pracodawca po złożeniu pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę, podejmuje decyzję o jego cofnięciu. Należy zadać sobie pytanie, czy takie działanie ma podstawy prawne.

Jak pisze „Gazeta Prawna”, przepisy kodeksu pracy nie regulują w sposób bezpośredni kwestii cofnięcia przez pracodawcę złożonego wypowiedzenia umowy o pracę. Możliwość taka przewidziana została jednak w przepisach kodeksu cywilnego dotyczących oświadczeń woli, które na mocy art. 300 kodeksu pracy znajdują w tej materii odpowiednie zastosowanie. Odwołanie przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę należy traktować jako oświadczenie woli.

Zgodnie z art. 61 par. 1 kodeksu cywilnego dla przyjęcia, że oświadczenie woli zostało złożone innej osobie, właściwa jest chwila dojścia tego oświadczenia do wiadomości tej osoby. Adresatem oświadczenia woli pracodawcy o cofnięciu wypowiedzenia jest zawsze pracownik.

Traktując jako oświadczenie woli wypowiedzenie umowy o pracę, należy stwierdzić, iż odwołanie takiego oświadczenia będzie skuteczne wówczas, gdy dotrze do pracownika jednocześnie z oświadczeniem o wypowiedzeniu lub wcześniej (art. 61 par. 1 zd. 2 k.c.).

„Gazeta Prawna” zaznacza, że powzięcie już przez pracownika wiadomości o oświadczeniu woli pracodawcy w przedmiocie wypowiedzenia umowy o pracę skutkuje tym, że cofnięcie przez pracodawcę wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę może nastąpić tylko za zgodą pracownika.

Należy pamiętać, ze złożenie przez pracodawcę odrębnego oświadczenia cofającego wcześniej złożone oświadczenie woli w przedmiocie wypowiedzenia umowy o pracę dla swej skuteczności wymaga zgody pracownika, nawet pomimo wcześniejszego odwołania się pracownika od otrzymanego wypowiedzenia do sądu pracy.

Brak zgody pracownika przesądza o bezskuteczności złożonego przez pracodawcę oświadczenia woli o cofnięciu wypowiedzenia umowy pracę. W konsekwencji stosunek pracy ulega rozwiązaniu z upływem okresu wskazanego w oświadczeniu o wypowiedzeniu.

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: praca pracownik osoba umowa pracodawca należy działanie gazeta przedmiot
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Bobson
2008-12-31 08:10:01prawnikiem nie jestem, ale widzę sens czegoś takiego przed końcem procesu likwidacji. Zgodnie z artykułem, pracownik musi wyrazić zgodę.
niedowiarek
2008-12-30 19:23:45Czy pracodawca może cofnąć wypowiedzenie umowy o prace w którym zawarte jest że zakład znajduje się w likwidacji?
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE