Kalendarz wydarzeń
Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Można składać wnioski o refundacje i dofinansowania


Wiadomości | Dotacje 2008-01-18 09:08:46

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Od 1 stycznia renciści, którzy prowadzą własny biznes oraz pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych, mogą składać wnioski o refundację składek ZUS. Obowiązują również nowe zasady ubiegania się o dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

 Minister pracy i polityki społecznej podpisała 13 grudnia 2007 r. trzy rozporządzenia dotyczące:

Refundacji składek na ubezpieczenie społeczne osób niepełnosprawnych (DzU z 24 grudnia 2007 r. nr 240, poz. 1754),
Dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1755),
Udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz osobom niepełnosprawnym wykonującym działalność gospodarczą i rolniczą (DzU nr 240, poz. 1756).
Weszły one w życie 1 stycznia 2008 r.

Zdążono z przepisami wykonawczymi do ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 1997 r. nr 123, poz. 776 ze zm.), które określają tryb przekazywania i rozliczania refundacji składek do ZUS oraz terminy i wzory dokumentów, jakie należy złożyć, aby skorzystać z tej pomocy.

Terminy są następujące:

pracodawca oraz niepełnosprawny biznesmen pierwszą część wniosku z niezbędnymi informacjami muszą złożyć do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin opłacania składek do ZUS. Z kolei niepełnosprawny rolnik lub rolnik, który płaci składki za niepełnosprawnego domownika musi złożyć pierwszą część wniosku do 20 następnego miesiąca po tym, w którym terminowo zapłacił składki za kwartał.
drugą część wniosku wszyscy wnioskodawcy muszą złożyć w tym samym czasie co właściwy wniosek, jeśli robią to pierwszy raz albo gdy zmieniły się dane niezbędne do uzyskania refundacji.
Wnioskodawcy mogą ubiegać się o przywrócenie tych terminów, jeśli nie ponoszą winy za ich uchybienie.

Osoba, która stara się o refundację składek do ZUS musi przedstawić również miesięczne informacje o:

podstawach wymiaru składek ZUS niepełnosprawnych i stopniach ich niepełnosprawności (druk INF-U-P),
podstawach wymiaru składek ZUS i stopniu niepełnosprawności osoby prowadzącej działalność gospodarczą (INF-U-G),
składkach ZUS i stopniach niepełnosprawności rolników lub ich domowników (INF-U-R),
wysokości i rodzaju podwyższonych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych (INF-U-Kz), a poza tym formularz rozliczenia środków uzyskanych w refundacji składek ZUS w ciągu roku (INF-U-R).
Podmioty, które rozpoczęły działalność na 30 dni przed złożeniem wniosku, muszą potwierdzić w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych swoją tożsamość lub osobowość prawną. Muszą więc wysłać tam dodatkowe dane (np. NIP, REGON, PESEL). Pracodawcy, którzy chcą wysłać te dane drogą elektroniczną, muszą odebrać z PFRON identyfikator oraz hasło dostępu do programu, za pomocą którego prześlą te informacje. Wysłane dokumenty należy uwierzytelnić podpisem elektronicznym.

Gdy wnioskodawca otrzyma zawyżoną refundację, musi poinformować o tym fundusz i nadwyżkę zwrócić w ciągu 14 dni od jej ujawnienia. Z kolei gdy refundacja jest niższa od należnej, także musi poinformować o tym fundusz, podając różnicę między kwotą należną a wypłaconą. Ma na to czas do 30 września następnego roku po tym, w którym pracodawca zatrudniał niepełnosprawnego.

Od 1 stycznia obowiązują też nowe zasady ubiegania się o dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Nie uzgadnia się już salda dofinansowania. Starający się o dofinansowanie nie muszą się również martwić, że poniosą dodatkowe koszty, gdy omyłkowo dostaną wyższe dofinansowanie.

Wniosek składa się w dwóch częściach:

pierwszą część wniosku o dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych z dodatkowymi informacjami składa się do 20 dnia następnego miesiąca po tym, którego dotyczy dokument.
drugą część wniosku należy złożyć w tym samym czasie co właściwy wniosek, jeśli jest on składany pierwszy raz albo gdy zmieniły się dane niezbędne do uzyskania dofinansowania.
Pracodawcy składają również informacje o:

wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności z uwzględnieniem tych osób, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję,
podwyższonych kosztach zatrudnienia niepełnosprawnych. Na 30 dni przed przekazaniem pierwszy raz tych informacji i wniosku pracodawca informuje PFRON o danych potwierdzających jego tożsamość.
Podobnie jak przy refundacji składek te terminy można przywrócić, a dane potwierdzające tożsamość wnioskodawcy wolno złożyć elektronicznie, ale trzeba mieć do tego identyfikator i hasło, które wydaje PFRON oraz podpis elektroniczny.

Zawyżone dofinansowanie nie trzeba oddawać z odsetkami. Teraz wystarczy w ciągu 14 dni zwrócić samą nadwyżkę. W przypadku, gdy pracodawca otrzyma mniej, musi poinformować PFRON o różnicy między kwotą należną a wypłaconą pracodawcy do 30 września roku następującego po tym, kiedy zatrudniał niepełnosprawnego.

Tagi: odsetek społeczne polityka polityk życie formularz składki dane wymiar dokument zus koszty pomoc działalność praca rok ustawa informacja fundusz program 2007 osoba pracodawca termin wniosek zasada przypadek koszt 2008 należy
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE